Bu haber kez okundu.

DGS sonuçları ÖSYM sorgulama ekranı erişime açıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 21 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı (2016-DGS) sonuçları ÖSYM'nin internet sayfasından açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarını, https://sonuc.osym.gov.tr adresinden TC no ve şifre ile giriş yaparak öğrenebilecekler.

Önlisans öğrencilerinin neredeyse 1 aydır heyecanla bekledikleri o haber nihayet gece saat 02.15 sıralarında geldi. ÖSYM Başkanlığı'nın Twitter adresinde yapılan duyuruya göre 2016 DGS sonuçları 24 Eylül 2016 tarihinde kurumun resmi internet sitesinden açıklandı. Açıklama sonrası tüm adaylar puan bilgilerini öğrenmek için ÖSYM'nin web sitesine giriş yapmaya başladılar.

2016 Dikey Geçiş Sınavı Sonuçları

DGS TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Sınav puanını öğrenen adaylar, DGS tercih işlemlerini hangi tarihlerde ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin internet sayfasından öğrenecekler. Öğrencilerin, yükseköğretim lisans programları için tercihlerini belirlerken, tercih süresi içerisinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi web sitesinden yayımlanan Tercih Kılavuzu'ndan faydalanabilecekler.

TERCİH KILAVUZU (http://www.osym.gov.tr/belge/1-26119/2016-dgs-kilavuz-ve-basvuru-bilgileri.html)
Adayların dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise önlisans mazunlarının tercih sırasında 'kılavuzu' çok iyi incelemeleri gerekiyor. Kılavuzda bulunan Tablo-2 kısmı ise oldukça dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

TABLO-2: http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/DGS/Tablo_2_13062016.pdf
TABLO-1: http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/DGS/2016-DGS_KOSULLAR30052016.pdf

Tablo-2 bağlantısından ulaşılabilen tablo dışında yapılacak olan tercihler ÖSYM tarafından geçersiz işlem görecektir. Tablo-1'de ise lisans kodları, lisans isimleri, boş kontenjan sayıları, puan türleri ve öğrenim sürelerini görmek mümkün.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×