Bu haber kez okundu.

DGS tercih işlemleri için başvuru ekranı erişime açıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) resmi sosyal medya hesabından yapılan duyuruda; DGS tercih işlemlerinin bugün başladığı açıklandı. Adaylar ais.osym.gov.tr internet sitesi üzerinden tercihlerini 7 Ekim tarihine kadar yapabilecekler. Peki DGS tercih işlemi nasıl yapılır?

2016 DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Bugün başlayan DGS tercih işlemlerini adaylar, elektronik ortamdan gerçekleştirecekler. Bunun için ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi sayfasına (ais.osym.gov.tr) girişi yapılması gerekiyor. Tercih yapacak olan adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri üniversite programlarını istedikleri sıraya göre ilgili alana girecekler. Bir aday belirlenen koşulları ve şartları sağladığı mezun olduğu alanla ilgili programları seçebilmektedir. Adaylar Tablo-1'den en çok 30 tercih yapma hakkına sahiptir. Bu tercihlerden tümünün yapılması şart olmamakla birlikte işlem tamamlandıktan sonra tercih sayfasının çıktısının alınması ve saklanması gerekmektedir.

TERCİH KILAVUZU

Adaylar tercih yaparken herhangi bir hata yapmamak için tercih süresi boyunca ÖSYM'nin internet sayfasında bulunan tablolardan faydalanabilirler. Tercihlerin hatasız ve doğru bir şekilde yapılabilmesi için işlem yapmadan önce Tablo-2'nin çok dikkatli incelenmesi gerekiyor. Burada, hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği gösteriliyor. Bu tablo dışındaki alanlardan yapılan tercihler geçerli olmayacak. Tablo-1'de ise Dikey Geçiş yapılabilecek lisans programlarına ait kodlar, adlar, kontenjanlar, puan türü, öğretim süresi ve koşullar gösteriliyor.

YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Adayların puan ve tercih bilgileri ile üniversite programlarının boş kontenjan ve şartları göz önüne alınarak elektronik ortamda yapılacak. DGS yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin resmi internet sitesinden ilan edileceği gibi diğer sonuçlarda olduğu gibi adaylara herhangi bir sonuç belgesi gönderilmeyecek. Bir yükseköğretim programına yerleşen aday, kayıt işlemini, fotoğraflı yerleştirme sonucu belgesini, yerleştiği programın bağlı olduğu üniversitenin rektörülüğüne ÖSYM üzerinden elektronik ortamda gönderecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×