Bu haber kez okundu.

Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

18 yaşını doldurmuş olan herkesin alabileceği sürücü belgesi için ehliyet sınavı 27 Ağustos tarihinde gerçekleşti. Şoför adaylarının kanunen araç kullanma hakkı elde etmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ehliyet sınav sonuçları için heyecanlı bekleyişin 12 Eylül tarihinde sona ermesi bekleniyor. Ayrıca stajyer ehliyet uygulaması da merak edilen bir diğer konu. 

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı hatırlanacağı üzere darbe girişiminden sonra ertelenen MTSKS-3 ile birleştirilen MTSKS-4 sınavıyla bir arada yapıldı. Haliyle bir sınav gününde ehliyet sınavına katılan aday sayısında büyük bir artış oldu. 27 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleşen ehliyet sınavlarına 422 binin üzerinde sürücü adayının katıldığı belirtiliyor. Şimdi ise gözler MEB'den gelecek iyi haberde ve ehliyet sınav sonuçlarının açıklanacağı MTSAS sonuç sorgulama ekranı açılışında.

EHLİYET SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye genelinde 1.250 okuldaki 22 bin salonda gerçekleşen MTSKS ehliyet sınavları sonuçları bu hafta içerisinde açıklanabilir. Ancak bu bilgi kesin olmamakla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı'nın da konuyla ilgili resmi bir açıklaması olmadı. Ehliyet sonuçları MEB internet sitesindeki MEB-MTSKS sonuç sorgulama ekranı üzerinden ilan edilecek. Yeni sınav düzenlemesine göre ise sonuç belgesi olarak adaylara basılı bir evrak gönderilmeyecek.

STAJYER EHLİYET UYGULAMASI NASIL OLACAK?

MEB ehliyet sınav sonuçlarına göre sürücü belgesi almaya hak kazanan adaylar, 2 yıllık stajyer ehliyet sahibi olacaklar. Bu süreçte 5 kez kırmızı ışıkta geçen, hız limitlerini aştığı tespit edilen ve ceza puanı 75'e ulaşanlar ile ölümcül ya da yaralanmalı kazalarda suçlu görülenler normal sürücü belgesinden mahrum kalacaklar. Bu sürücülerin aynı zamanda stajyer ehliyetlerine de el konulacak.

Stajyer ehliyete sahip olan adaylar eğer 2 yılık sürede kanunen belirlenen kurallar çerçevesinde araç kullanır ve yapılmaması gerekenlere dikkat ederlerse 1 yıllık süre içinde normal ehliyetlerine kavuşalabilecekler. Bu sebeplerden dolayı yeni ehliyet alacak olan sürücülerin tüm kurallara uymaları gerekiyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×