Bu haber kez okundu.

Ehliyet sınavı sonuçları MEB MTSAS online sorgu ekranında!

Direksiyon sınavı öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yılın Motorlu Taşıtlar Sürücü Adayları Sınavının (MTSAS) sonuncusunu 8 Ekim tarihinde yaptı. Sürücü olmaya hak kazanıp kazanmadığını merak eden binlerce aday şimdi 'ehliyet sonuçları ne zaman açıklanacak?' diye merak etmeye başladı.

Daha önceki sınavlara baktığımızda, sınavın yapıldığı tarihten sonraki 10 gün içerisinde sonuçları MEB internet sitesinden açıklanıyordu. Son sınavın üzerinden 13 gün geçmesine rağmen halen bir açıklamanın olmaması adaylar arasındaki meraklı bekleyişi daha da heyecanlı hale getirdi. MEB sınav takvimine göre sonuçların dün açıklanması gerekiyordu. Ancak henüz bu yönde bir gelişme yaşandı. 8 Ekim ehliyet sonuçları bugün saat 16.00'da açıklanabilir.

Sürücü adaylarının ehliyet almaya hak kazanması için trafik, motor, ilkyardım, trafik adabı ve direksiyon konularını öğrenerek, bu konulardan sorulan soruları doğru bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor. Adaylara, İlkyardım'dan 12, Trafik ve Çevre'de 23, Araç Tekniği'nden 9 ve Trafik Adabı'ndan 6 soru olmak üzere toplam 50 soru soruluyor ve 60 dakika süre veriliyor. Sınava katılan adayların geçer puan almaları için en az 35 soruyu doğru yanıtlamaları gerekiyor. Her verilen doğru cevap 2 puan değerinde. Böylece 35 soruyu doğru yapan bir aday 70 puan alarak 'direksiyon sınavı'na girmeye hak kazanıyor.

DİREKSİYON SINAVINDA YAPILMASI GEREKENLER

50 soruluk ehliyet sınavını başarıyla geçen adaylar direksiyon sınavına girme hakkını elde ediyor. Buna katılmak için direksiyon sınavı ücretinin ödenmesi ve kurstaki öğretmenlerden direksiyon dersi alınması gerekmekte. Peki Direksiyon sınavında neler yapılması gerekiyor?

- Kesinlikle heyecan ve telaş olmamalı,
- Sınav esnasında sıra geldiğinde aracın koltuğuna oturan aday sırasıyla koltuğunu ve aynaları ayarlamalı, emniyet kemerini bağlamalı ve vitesi boşa almalıdır. Tüm bu işlemler aracın motoru çalıştırılmadan önce yapılmalıdır.
- Sınav esnasında aday kendisine soru sorulmadığı sürece kesinlikle konuşmamalı ve gözünü yoldan ayırmamalı,
- Araç sollama, şerit değiştirme veya döner kavşaktan aksi bir istikamete dönüş gibi durumlarda, ne tarafa gidilecek ise mutlaka o tarafa sinyal yakılmalı ve hareket aynaya bakılarak yapılmalıdır.

DİREKSİYON SINAV NE ZAMAN YAPILACAK?

5-6 Kasım 2016 ana sınav tarihleridir. 26-27 Kasım 2016 ve 17-18 Aralık 2016 ara sınav tarihleri olmakla birlikte kursların bulunduğu ilçelerdeki yoğunluğa göre ana ve ara sınav tarihleri değişebilir. Ehliyet sınavları aday sayısı bakımından katılımın yoğunluğuna göre direksiyon sınav tarihleri çok değişkenlik gösterecektir. Kursunuzla irtibat halinde bulununuz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×