Ehliyet sınavı sonuçları MTSAS sorgulama ekranı erişime açıldı!
Binlerce sürücü adayının direksiyon sınavından önce 8 Ekim tarihinde girdikleri ehliyet sınavının sonucu nihayet belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son dakika açıklaması ile sınav sonuçlarının resmi internet sitesinde ilan edildiğini duyurdu. Ehliyet sınavı sonuç sorgulama ekranına ulaşmak için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

8 EKİM EHLİYET SINAV SONUÇLARI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

8 Ekim 2016 ehliyet sınav sonuçları sorgulama ekranı

Ehliyet sınavından aldığı puanı öğrenmek isteyen adaylar bu link aracılığıyla ulaşacakları sayfada bulunan T.C. Kimlik numarası ve güvenlik kodu alanlarını doğru bir şekilde doldurup 'Tamam' butonuna bastıktan sonra, ehliyet sınav sonuç bilgisini rahatlıkla öğrenebilecekler. Bugün açıklanan sonuçlara göre ehliyet sınavından 70 puan ve üzeri alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazandılar. Peki direksiyon sınavında ne yapılması gerekiyor?

DİREKSİYON SINAVINA İLİŞKİN GENEL BİLGİLER

Bugün açıklanan sonuçlardan 70 puan alan adayları bekleyen bir diğer sınav ise direksiyon sınavıdır. Yüzlerce aday, yazılı sınavdan geçer not almış olsa dahi direksiyon sınavında yaptıkları en küçük hatadan dolayı bile sürücü belgesi alma şansını yitirmektedir. Bu nedenle en az yazılı sınavdaki kadar direksiyon sınavı da çok önemli bir yere sahiptir. Bu sınavda araç içerisinde direksiyon hocasının yanı sıra MEB'den gelen müfettişler yani öğretmenler de bulunmaktadır.

DİREKSİYON SINAVINDA YAPILMASI GEREKENLER

50 soruluk ehliyet sınavını başarıyla geçen adaylar direksiyon sınavına girme hakkını elde ediyor. Buna katılmak için direksiyon sınavı ücretinin ödenmesi ve kurstaki öğretmenlerden direksiyon dersi alınması gerekmekte. Peki Direksiyon sınavında neler yapılması gerekiyor?

- Kesinlikle heyecan ve telaş olmamalı,
- Sınav esnasında sıra geldiğinde aracın koltuğuna oturan aday sırasıyla koltuğunu ve aynaları ayarlamalı, emniyet kemerini bağlamalı ve vitesi boşa almalıdır. Tüm bu işlemler aracın motoru çalıştırılmadan önce yapılmalıdır.
- Sınav esnasında aday kendisine soru sorulmadığı sürece kesinlikle konuşmamalı ve gözünü yoldan ayırmamalı,
- Araç sollama, şerit değiştirme veya döner kavşaktan aksi bir istikamete dönüş gibi durumlarda, ne tarafa gidilecek ise mutlaka o tarafa sinyal yakılmalı ve hareket aynaya bakılarak yapılmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×