Bu haber kez okundu.

Ehliyet sınavı soruları ve cevapları MEB 11 Şubat sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Sürücü adaylarının ehliyet (sürücü belgesi) almak için katıldıkları 2017 yılının ilk ehliyet sınavı 11 Şubat Cumartesi günü gerçekleşti. Sınav sonrası adaylar soruların zor olduğunu belirtirken cevap anahtarı ve ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak diye araştırmaya başladılar. MEB son dakika ehliyet açıklamasına göre soru ve cevaplar birkaç gün içerisinde meb.gov.tr sitesinden yayınlanacak. 11 Şubat ehliyet sınav sonuçları ise önümüzdeki 2 hafta içerisinde açıklanabilir.

EHLİYET SORULARI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

2017'nin ilk ehliyet sınavı Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) güncel sınav takvimi listesine göre 11 şubat cumartesi günü yapıldı. Sürücü belgesi sahibi olmak isteyen binlerce adayın katıldığı sınavın ardından en çok merak edilen ise hem sınav soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak sorusu oldu. MEB'den konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak önceki sınavları göz önüne aldığımızda soruların 3-5 gün içerisinde www.meb.gov.tr sitesindeki MTSAS sayfasından açıklanabileceğini söyleyebiliriz.

11 Şubat ehliyet sınavı soruları
Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı (MTSKS) çıkmış sorular 

Süresi 60 dakika olan MTSAS sınavı, bütün belge sınıfları için (A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H) İlk Yardım dersinden 12 soru, Trafik 23 soru, Motor dersinden 9 soru ve Trafik adabı 6 soru olmak üzere, çoktan seçmeli (dört seçenekli) toplam 50 sorudan oluşuyor. 2015 ve 2016 yılında yapılan sürücü belgesi sınavındaki çıkmış ehliyet soruları cevap anahtarına meb.gov.tr'den ulaşabilirsiniz.

EHLİYET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

11 Şubat'taki ehliyet sınav sonuçları MEB tarafından tahmini olarak 20-25 Şubat 2017 tarihleri arasında açıklanabilir. Sınava katılan sürücü adayları MTSAS yani ehliyet sınavı sonuçları sorgulama ekranı için meb.gov.tr adresini kullanacaklar. Puan bilgisinin öğrenilmesi için gerekli olan tek şey T.C. Kimlik Numarası. Ehliyet sınavından başarılı olmak için İlk Yardım, Trafik ve Çevre, ve Araç Tekniği derslerinden oluşan 50 soruluk testten 70 puan almak yeterli olacaktır. Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri, en fazla 4 (dört) yazılı, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir. Sınavda en az 70 puan ve üzeri alan adaylar direksiyon sınavına katılma hakkı kazanırlar. Direksiyon sınavı genellikle sınavdan 15 veya 22 gün sonra yapılmaktadır. Sınava katılan kişi sayısı fazla ise 1 ay sonra da sınav yapılmaktadır.

EHLİYET ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Başta gençler olmak üzere herkesin hayalinde olan ehliyet almak için bazı şartlara sahip olunması gerekiyor. Bunlardan en önemlisi ise 18 yaşını doldurmuş olmak. B ve G sınıfı ehliyet alabilmek için 18 yaşını bitirmiş olmak gerekli. A1, A2, F ve H ehliyet sınıfları için 17 yaşını bitirmiş olmak yeterli oluyor. Tüm ehliyet sınıfları için adayların en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olması şarttır. Öte yandan ağır vasıta ehliyeti denilen C, D ve E ehliyet sınıfları için adaylar 22 yaşını bitirmiş olmalıdır. Ehliyet almak isteyen kişiler ilk olarak sabıka kaydının olmadığına dair dilekçeyi, nüfus cüzdanı fotokopisi, 'Sürücü olur' sağlık raporunu ve son 6 ayda çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğrafı eğitim alacakları ehliyet kursu müdürlüğüne teslim etmeliler.

EHLİYET SINIFLARI İÇİN YAŞ SINIRI KAÇ?

Ehliyetler sınıf sınıf verilmektedir. Yani motorlu taşıtların özelliklerine göre ehliyet sınıfları bulunmaktadır. Her bir sınıf için belirli yaş sınırı konulmuştur. Mesela B sınıfı ehliyet almak isteyen bir adayın 18 yaşını bitirmiş olmağsı gerekir. Diğer ehliyet sınıfları için yaş sınırı şöyle; A1 - 16, A2 - 18, A - 20, B1 - 16, C1 - 18, C1 E - 18, C - 21, CE (yeni tır sınıfı)-  21, D sınıfı yaş sınırı ise 24'tür.

SINAVDAN SONRAKİ SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Sınavı sonrası, sınava giren kişi başarılı geçtiyse; 2 yıl olmak üzere stajyer ehliyet belgesine sahiptir. Bu süre zarfında; 5 kez kırmızı ışık ihlali olursa, 5 kez hız limiti aşılırsa, 2 yıl süre zarfında toplam ceza 75 puan olursa, ölümcül veya yaralanma kazasına suçlu görünürse, stajyer ehliyet belgesi geri alınacak ve normal ehliyet belgesi verilmeyecek. 2 yıl sonra trafik kurallarına uyan ve yapılmaması gerekenlere dikkat eden stajyerehliyet belgesine sahip olan sürücü, 1 yıl içerisinde normal ehliyet belgesini alabilir. 11 Şubat ehliyet sınavı soruları ve cevapları MEB tarafından açıklandığı anda abchaber.com'da olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
mert 1 yıl önce

sorular: 1-Sara (Nöbet) 2- kalp masajı yetişkinlerde 30-2 3- konvoyda iki araç arası ne kadar olmali- Güvenli geçiş yapılacak kadar 4- Dönel kavşak sorusu 3 2 1 5- Delici karın yaralanmalarında – Bilinç yerinde ise sırt üstü pozisyonda bacaklar bükülmüş olarak yatırılır, ısı kaybını önlemek için üzeri örtülür, 6- Ani titreşimler ve denge? Süspansiyon 7- Trafik görevlisi hangisine bakmaz- Araç bakım kartına 8- Park etme 9- Bacak yaralanmalarında nereye baskı kaşık bölgesine baskı uygulanıyor 10- Arka cam göstergesi olan soru vardı yükselen çizgiler 11- Cevabı akciğer olan bir soru vardı 12- Trafik görevlisi ise bir eli düz havada bir eli kemer hizasında olan işaret sağa çek dur demektir 13- okul gecidi tebalasını sollama yapılmaz 14- köprüye girerken uzun ışıklar yakılır 13- okul gecidi tebalasını sollama yapılmaz 14- köprüye girerken uzun ışıklar yakılır 15- Çalışan parçaların aşınmasını motor yağı engeller