En güzel karne hediyeleri neler olabilir? 15 tatil karne hediyesi önerileri

Okullar 20 Ocak 2017 Cuma günü kapanıyor. Öğrencilerin eğitim öğretim yılının ilk döneminde bekledikleri '15 tatil' yani sömesrt tatili başlıyor. Peki çocuğumuza karne hediyesi olarak ne alabiliriz?. Sizler için en güzel karne hediyesi seçeneklerini, karne hediyesi kampanyalarını ve karne hediyesi indirimlerini bir araya getirdik.

ÇOCUKLARA NASIL BİR KARNE HEDİYESİ ALINMALIDIR?

Öncelikle karne hediyesi olarak ne alacağına karar veremeyen veliler burayı okumalılar. Uzmanlar 'karne hediyesi nasıl olmalıdır?' sorusuna yanıt olarak, alınacak olan hediyenin çocukların okuldaki başarısına bağlı bir şart koşulmadan alınması gerektiğine önemle vurgu yapıyorlar. Yani çocuğunuza alacağınız karne hediyesi karne notlarına bakılmadan ve çocuğu, ister başarısız olsun ister başarılı olsun takdir edecek şekilde alınmalıdır.

ÇOCUKLAR KARNE HEDİYESİ OLARAK NE İSTER?

Yapılan araştırmalara ve internetteki alışveriş sitelerinden elde edilen verilere göre karne dönemlerinde çocuklar en çok oyun konsolu, bilgisayar, cep telefonu, bisiklet, paten, tablet ve scooter gibi hediyeleri almak istiyor. Öte yandan çocukların tatil zamanlarında gelişimlerine ve öğrenimlerine devam edebilecekleri eğlenceli yaz tatili kampları da karne hediyesi olarak tercih edilebilir. Çocukların en çok istedikleri karne hediyelerini sizler için listeledik.

EN GÜZEL KARNE HEDİYESİ SEÇENEKLERİ

OYUN KONSOLUTeknolojinin gelişmesiyle birlikte Atari'lerin yerini alan PlayStation, Xbox One ve Nintendo gibi oyun konsolları çocukların en çok istedikleri karne hediyelerinin başında geliyor. Eğer bütçeniz yeterli ise çocukların yaz tatili en eğlenceli şekilde geçirmelerini sağlayacak bu teknoloji harikalarından birisini alabilirsiniz.

Peki oyun konsollarının fiyatları ne kadar ?

Oyun konsollarının fiyatları barındırdığı özelliklere, markasına ve mağazalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; PlayStation 3 modeli 800 TL'den başlarken, son model PlayStation 4 modellerinin fiyatları 1500 TL'ye kadar çıkabilmektedir. Öte yandan Xbox 360 modelleri 800 TL'den satılırken, Xbox One modelleri 1100 TL ile 2000 TL arasındaki fiyatlarda satılmaktadır.

BİSİKLETSizlerde aynı düşüncedesinizdir. Hepimiz çocukluğumuzda bir bisiklet sahibi olmayı istemişizdir. Eskiden beri süre gelen bu gelenek halen devam etmekte ve çoğu çocuk bisiklet hayali kurmaktadır. Çocuğunuzun yaz tatilinde doyasıya gezmesi, sokak sokak, mahalle mahalle yaşadığı yerleri keşfetmesi için karne hediyesi olarak bisiklet almayı düşünebilirsiniz.

Peki bisiklet fiyatları ne kadar ?

Oyun konsollarında olduğu gibi bisiklet fiyatları da marka, model, mağaza ve boyutlarına göre farklılık göstermektedir. Ancak ortalama bir bisikletin fiyatı 300 TL - 500 TL arasındadır. İnternetteki bazı e-ticaret sitelerinde 200 TL'den başlayan bisiklet fiyatları 5000 TL'ye kadar çıkabilmektedir.

BİLGİSAYAR / NOTEBOOKYaklaşık 9 ay boyunca hiç ara vermeden ders çalışan ve karne karşılığında sizden hediye bekleyen çocuğunuza karne hediyesi olarak masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar (notebook) iyi bir alternatif olabilir. Çocuğunuz yaz tatili boyunca bilgisayarında hem eğlenir hem de internet bağlantısı kurarak derslerini tekrar edebilir.

Peki bilgisayar fiyatları ne kadar ?

Bu soruya net bir yanıt vermek yanlış olur. Zira bilgisayarlarda çeşitli markaların yüzlerce parçası kullanıldığı için ve de binlerce farklı konfigürasyona bağlı olarak özellik barındırdığı için bilgisayar/notebook fiyatları için kesin bir rakam vermek güç olur. Ancak ortalama olarak günümüzdeki yazılımlara uyum sağlayan ve sorunsuz çalışan bilgisayarların fiyatları 1300 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir. Bütçenize göre yakınınızdaki bir teknoloji mağazasına giderek seçim yapabilirsiniz.

CEP TELEFONU / AKILLI TELEFONAslında uzmanlar çocukların cep telefonlarından uzak tutulmasının altını çiziyor. Özellikle okul dönemlerinde çocuklarda cep telefonu kullanımı, derslerinde başarısız olmalarındaki en büyük sebep. Eğer çocuğunuza cep telefonu almayı düşünüyor iseniz onlarla öncelikle bu telefonu okul döneminde kullanmaması gerektiğini konuşmalısınız. Ama yine de çocuğunuz karne hediyesi olarak cep telefonu istiyorsa da kırmamak gerekiyor.

Peki akıllı telefon fiyatları ne kadar ?

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de pek çok akıllı telefon markası ve bu markaların yüzlerce modeli raflarda bulunuyor. Son dönemde çocuklara alınan cep telefonu markaları arasında iPhone ve Samsung dikkatleri çekiyor. iPhone fiyatları 1299 TL ile 4399 TL arasında olurken, Samsung markalı akıllı telefonların fiyatları ise 650 TL ile 3500 TL arasında satılıyor.

TABLETLERAkıllı telefonlardan sonra hayatımıza giren ve vazgeçilmezler arasındaki yerini alan Tabletler de karne hediyesi olarak düşünülebilir. Zaten çocuklar okullarda tablet dağıtılması projesiyle birlikte tabletlere hiç yabancı değiller. Özellikle model, çeşitlilik ve geniş fiyat seçenekleri bakımından her ailenin bütçesine uygun tablet modellerini de bulmak mümkün.

Peki tablet fiyatları ne kadar ?

Tablet fiyatları yukarıda saydığımız tüm hediye seçeneklerinde olduğu gibi marka, model ve özelliklerine göre farklılık gösterebiliyor. Zira; teknoloji mağazalarında 199 TL'ye de tablet satın alabilirsiniz, 2799 TL'ye de satın alabilirsiniz. Bu tamamen sizin bütçenize ve tercihinize kalmış.

PATEN / SCOOTERSon 2 yıldır çocuklar arasında paten ve scooter'lar revaçta. Aynen bisiklette olduğu gibi yaz tatilinde çocuğunuzun güneşli günlerin tadını çıkarması ve doya doya gezebilmesi için karne hediyesi olarak paten ve scooter tercih edebilirsiniz. Öte yandan paten ve scooter'lar, bisikletlere göre daha az yer kapladığı gibi taşınması da son derece kolaydır.

Peki paten ve scooter fiyatları ne kadar ?

Tüm karne hediyelerinde olduğu gibi paten ve scooter fiyatları da markasına, modeline ve özelliğine göre değişiklik gösteriyor. Ortalama olarak bir fiyat verecek olursak paten fiyatları 99 TL'den başlıyor. Scooter fiyatları ise 149 TL'den başlamaktadır. Elbette bu fiyatlar hem mağazalara hem de alacağınız ürünün özelliğine göre değişiyor.

ÇOCUKLAR İÇİN EN GÜZEL YAZ TATİLİ KAMPLARI

Çocuğunuzun yaz tatili boyunca hem eğleneceği hem de öğreneceği bir karne hediyesi alternatifi arıyorsanız; yaz tatili kampları en güzel tercih olacaktır. Matematik kurslarından futbol kampına, uzay kamplarından doğada yaşama kadar pek çok yaz tatili kampı seçeneği bulabilirsiniz. Öte yandan çocuklar bu kamplarda hem insan ilişkilerini daha da pekiştirecek hem de yeni arkadaşlıklar edinebilecekler. Sizler için bazı yaz kamplarını derledik.

KIDZMONDO İSTANBUL YAZ KAMPI

Çocuğunuzun bu yaz hem doyasıya eğleneceği hem de çeşitli aktivitelere katılarak becerilerini geliştirebileceği bir yaz programı arıyorsanız KidzMondo İstanbul iyi bir seçenek olabilir. Erken kayıtta yüzde 30 indirimli olan Kidzmondo kampı 20 Haziran 2016 tarihinde başlıyor. Kamp 9 Eylül 2016 tarihinde bitiyor. Yaş aralığı olarak 5 - 12 yaşındaki çocukları kabul eden Kidzmondo yaz kampının ücreti ise haftalık 349 TL.

İZMİR UZAY KAMPI

Space Camp Turkey olarak bilinen Uzay Kampı İzmir, çocuğunuzun bilime karşı olan ilgisini arttıracağı gibi uzayın derinlikleri ve astronotlar ile ilgili fikir sahibi olmalarını da sağlayacak. Yaz tatili boyunca sürecek olan Uzay Kampı İzmir'de Sanal Mars gezisi, model roket yapım çalışmaları ve çeşitli uzay çalışmaları çocukları bekliyor. Ayrıca kampta verilecek olan bazı eğitimlere NASA astronotları da katılıyor. İzmir Gaziemir'de bulunan Uzay Kampı'nın fiyatı ise 2,110 TL.

MATEMATİK KÖYÜ İZMİR

Çocuğunuzun matematik bilgisini daha da geliştirmesini istiyorsanız, İzmir'deki Matematik Köyü en güzel yaz tatili kamp tercihlerinden olabilir. İzmir'in güzide beldesi Şirince'de bulunan Matematik Kampı, rahmetli Aziz Nesin'in oğlu Ali Nesin tarafında kurulmuş. Kampta kendisi de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen en iyi hocalar eğitim veriyor. Ayrıca çocuklar bu kamptaki boş zamanlarını da günlük yaşantılarında işlerine yarayacak bilgileri öğrenerek geçiriyorlar. Matematik Köyü'nde iki haftalık yaz kampı ücreti koğuşlar için 1400 TL, çadırlar için de 980 TL.

MUĞLA YELKEN KAMPI

Yaz tatillerinin olmasa olmazlarının başında denize giderek yapılan tatiller geliyor. Bu bağlamda çocuklarınızın çeşitli aktiviteler yaparak denizin tadını doyasıya çıkarabilecekleri Gökova Yelken Akademisi iyi bir karne hediyesi seçeneği olabilir. Burada çocuklar yelkenli tekne kullanımından teknede yaşama, deniz ahlakından yüzmeye kadar pek çok aktiviteye katılabiliyor. Öte yandan akademi kapsamında yapılan teorik ve pratik sınavlarında başarılı oldukları takdirde katıldıkları sınavın seviyesine göre lisans sahibi de olabiliyorlar. Gökova Yelken Akademisi'nde bir haftalık kamp fiyatı ise 1770 TL.
 

Yusuf SEZER (yusuf.sezer@abchaber.com)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×