Bu haber kez okundu.

Göreve iade edilen öğretmenler listesinde 5 bin 78 kişi bulunuyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminden dolayı görevlerinden uzaklaştırılan öğretmenler tekrar göreve iade edildi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ihraç edilen ve görevine iade edilen öğretmen sayısını açıkladı.

5 BİN ÖĞRETMEN GÖREVİNE GERİ DÖNDÜ

Yılmaz, MEB'de yapılan titiz çalışmalar sonucunda bazı memurların FETÖ'yle bağlantısının bulunmadığını ve terör örgütleriyle ilişkili oldukları belirlenen kişilerin ise meslekten atıldığını ifade etti. İsmet Yılmaz, halen devam eden bakanlık soruşturması kapsamında açığa almaların ve ihraçların da olacağını belirterek, darbe girişimi tarihinden bu yana ihraç edilen personel sayısının 28 bin 163, görevden uzaklaştırılanların sayısının 20 bin 88 ve tutuklanan personel sayısının ise 2 bin 829 olduğunu açıkladı. Bakan Yılmaz, soruşturmalarda bazı hataların yaşanabileceğine vurgu yaparak, FETÖ ile alakası olmadığını söyleyen 5 bin 78 öğretmenin de görevlerine iade edildiğini aktardı.

Göreve iade edilen öğretmenlerin isim listesi henüz resmi olarak MEB sisteminden açıklanmadı. Listeler yayınlandığı anda sizlere sunacağız.

PKK İLİŞKİSİ OLAN ÖĞRETMENLERİN DURUMU

Terör örgütü PKK ile ilişkisi tespit edilen bu nedenle açığa alınan memurlarla ilgili bir soruya Bakan Yılmaz, şu anda uzaklaştırma talebi devam eden 10 bin 877 kişinin olduğunu ve bunların 'Bölücü terör örgütü ile bir iltisakı var mı yok mu' diye değerlendirildiğini söylediği cevabında açığa alınanlardan 424'ünün iade edildiğini bildirdi. Geriye kalanların ise soruşturmalarının devam ettiğini, müfettişlerin hazırlayacakları rapor doğrultusunda bir sonuca varılacağını açıkladı.

GEREKEN YAPILACAK

MEB Bakanlığı bünyesinde sürdürülen soruşturmalar ve 2010 KPSS sorularının çalınmasına ilişkin soruları da yanıtlayan Yılmaz, yargı organlarının görevinin bir suç işlendiği iddiasını değerlendirerek soruşturma başlatmak, suçun faillerinin ortaya çıkarılmasını sağlamak ve hukuki yaptırımları uygulamak olduğunu ifade etti. Yılmaz, kendilerine iletilen bilgiler doğrultusunda gereken herşeyin yapılacağının da altını çizdi.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner1