Bu haber kez okundu.

İstanbul'da bugün okullar resmi tatil mi - 6 Ekim 2016

6 Ekim İstanbul’un kurutuluşu olarak her yıl İstanbul halkı tarafından çeşitli anma ve toplantılarla kutlanıyor. Bazı yıllarda 6 Ekim günü tatil ilan edilmişti. Bu yıl ise resmi tatil olup olmadığı ya da okulların eğitime ara verip vermeyeceği merak ediliyor. Peki, İstanbul’un Kurtuluşu 6 Ekim tatil mi? Ayrıntılar haberimizde…

İstanbul'da yaşayan milyonlarca öğrenci ile çalışanlar 6 Ekim Kurtuluş Günü nedeniyle bugün okulların ve resmi kurumların tatil edilip edilmediğini merak ediyor. Geçen yıla kadar her yıl tatil ilan ediliyordu. Konuyla ilgili açıklama Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bekleniyor. Peki 6 Ekim resmi tatil mi bugün okullar açık mı?

MEB bu konu ile ilgili açıklama yaptığında haberimizde paylaşacağız.

6 Ekim Okullar Tatil mi MEB açıklaması


MEB 6 EKİM AÇIKLAMASI (2015 YILI İÇİN)

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 6 Ekim İstanbul'un Kurtuluşu ile ilgili olarak geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, ''06 Ekim İstanbul'un Kurtuluşu ile ilgili olarak; okullarımızın tatil olup olmadığı hakkında tereddüde düşüldüğü görülmüştür. 06 Ekim İstanbul'un Kurtuluşu ile ilgili planlanan törenler icra edilmekle birlikte aynı gün tüm okullarımızın eğitim öğretime devam edecektir'' dedi.

İstanbul'un Kurtuluş Günü

İSTANBUL'UN KURTULUŞU

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesi kadar kentin işgal edilmesi de tüm dünya tarihinde geniş yer bulmuştur. Birinci Dünya Savaşı'nın bitmesiyle imzalanan Mondros Mütarekesi'ndeki maddelere dayanan Batılı ülkeler 13 Kasım 1918'de İstanbul'a geldi. 16 Mart 1920 tarihinde ise İstanbul'u resmen işgal etmeye başladılar.


Mustafa Kemal Atatürk, batılı ülkelerin işgalini sömürgecilik olarak tanımladı ve bu işgale atıf yaparak ''Geldikleri gibi giderler..'' sözünü söyledi. Ulu Önder'in dediği oldu ve işgalci ülkeler nasıl geldilerse öyle de gittiler. Yaklaşık 5 yıl süren işgal, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması ve işgal kuvvetlerinin yenilgiye uğramasıyla 5 Ekim 1923 tarihinde sona erdi. Aynı gün Türk birlikleri İstanbul Anadolu Yakası'na girdi. Birliklerin gelmesiyle işgal resmen sona ermiş oldu.

6 Ekim 1923'te Şükrü Naili Paşa'nın emir komutasındaki 3. Kolordu'nun İstanbul'a girmesinden sonra işgal resmen bitmiş oldu. 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgalin ardından da 6 Ekim tarihi, İstanbul'un Kurtuluş Günü olarak ilan edildi ve kutlanmaya başlandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×