Bu haber kez okundu.

Kasım öğretmen ataması 2016 yapılacak mı? MEB açıklaması
15 Temmuz darbe girişiminin ardından neredeyse tüm kamu kurum ve kuruluşlarından binlerce kişi ihraç edildi. En büyük görevden çıkarma ise Milli Eğitim Bakanlığı'nda gerçekleşti. Bakanlık bugüne kadar FETÖ terör örgütü bağlantısı tespit edilen yaklaşık 28 bin kişiyi meslekten ihraç ederken binlerce öğretmen lisansını da iptal etti. 29 Ekim'de yayımlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile de 2 binden fazla öğretmenin görevine son verildi.

Bu gelişmelerden sonra atama bekleyen öğretmenlerin gözü Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelecek olan MEB son dakika 'yeni öğretmen ataması' açıklamasına çevrildi. Öğretmen adaylarının en merak ettiği soruların başında ise ''Kasım ayında sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak mı yapılmayacak mı?'' sorusu geliyor. Bu konuda MEB'den henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak ataması yapılmayan binlerce öğretmen bu konuda seslerini sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla MEB Bakanı İsmet Yılmaz'a, Başbakan Binali Yıldırım'a ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a duyurmaya çalışıyorlar.

ÖĞRETMEN ATAMASI KASIM'DA OLUR MU?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir basın toplantısında Maliye Bakanlığından 15 bin öğretmen için ek atama yapılması yönünde izin istendiğini belirtti. Eğer Maliye Bakanlığı bu konuda izin verirse, sözleşmeli öğretmen ataması işleminin en erken Kasım ayında yapılabileceği ihtimali üzerinden duruluyor.

KAMUYA ATAMALAR DURDURULDU

Bu ihtimalin tam aksine bir açıklama ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapıldı. Müezzinoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kamuya alımların bir süreliğine durdurulduğunu belirterek, önümüzdeki süreçte kamuya alımlarda cimri davranılacağını ve ihtiyaçların ise minimize edilerek karşılanması noktasında değerlendirme yapılacağını ifade etti.

15 BİN ÖĞRETMEN DAHA ATANABİLİR

Her iki bakanın açıklamalarını karşılaştırdığımızda çok yakın bir zamanda atama yapılacağını söylemek biraz zor. Ancak 10 Ekim'de yapılan atamalarda 18 bin 500 öğretmenden bin 500 kontenjan boş kalmıştı. Hem bu boşluğu doldurmak hem de yeni ihraçlar göz önünde bulundurularak Kasım - Aralık aylarında 10 bin - 15 bin öğretmen ataması için harekete geçileceğini düşünüyoruz. Elbette nihai karar Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelecek açıklamalar doğrultusunda verilecek.

ATAMA YAPILACAK İLLER HANGİLERİ?

Eğer Kasım ya da Aralık ayında öğretmen ataması yapılırsa, heyecanla görev almayı bekleyen öğretmen adaylarının atamaları şu illere yapılacak. Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çanakkale ( Gökçeada ve bozcaada ), Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan , Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Mülakatı kaldırın 2 yıl önce

Mülakat referanduma terstir