Bu haber kez okundu.

KPSS Önlisans tercih kılavuzu 2016 nitelik kodları açıklandı

KPSS Önlisans tercihleri nasıl yapılır? ÖSYM'nin Önlisans mezunları için gerçekleştirdiği KPSS Önlisans sınav sonuçları geçen hafta açıklandı. Adaylar şimdi de KPSS tercih işlemi için kolları sıvadı. Bu kapsamda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi KPSS Önlisans tercih kılavuzu ile nitelik kodlarını yayımladı. Peki tercihler ne zaman yapılacak? Kılavuzda nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Alt limit puanı kaç olmalı? Kılavuza ilişkin detayları yazımızdan okuyabilirsiniz.

TERCİH BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

KPSS puanını öğrenen adaylar şimdi de tercihlerin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Başvurular için henüz ÖSYM'den bir açıklama yapılmadı. Kurum tarafından herhangi bir açıklama yapıldığında sizlere aktaracağız. Ancak KPSS Ortaöğretim sınavının sonuçlarının açıklanmasından sonra kamu personel alımı başvurularının başlayacağını tahmin ediyoruz. Adaylar başvurularını ilgili bakanlıklar üzerinden yapacaklar.

KPSS önlisans tercih başvurusu

EN ÇOK PERSONEL ALIMI HANGİ ALANA YAPILACAK?

KPSS Önlisans tercih kılavuzundaki listeye göre en çok memur alımı yapılacak olan bölüm ''Sağlık Teknikeri'' olarak gözüküyor. Tablo 2A ve Tablo 2B'de diğer alanlara ilişkin alımlar bakanlıklar tarafından açıklanacak kontenjanlara göre değerlendirilecek.

TERCİH KILAVUZU HAKKINDA

ÖSYM, önlisans mezunu adayların KPSS puan türüne göre tercih yapabilmelerini sağlayacak tercih kılavuzunu bugün yayınladı. Adaylar kılavuzdaki KPSS 2016/7 Tablo 2A ve Tablo 2B üzerinden başvurularını yapabilecekler.

KPSS Tablo-2A
KPSS 2016/7 TABLO-2A görseli

Tablo 2A'daki kurumlarda çalışanların ücretleri kurumun kendi merkezi bütçesinden karşılarken, Tablo 2B'deki kurumlarda çalışanların ücretleri ise o kurumun döner sermaye bütçesinden karşılanmaktadır. Söz konusu tablolarda kurum kodu, SB kodu, kurumun adı, unvan, branş, il ve aranana nitelikler gibi maddeler yer almaktadır. Adayların özellikle ''arana nitelikler'' bölümünü çok iyi incelemeleri gerekiyor.

ÖNLİSANS NİTELİK KODLARI

Memur alımında ÖSYM'nin belirlediği 'nitelik kodları'' açıklanan kılavuzda yer alıyor. Bu kodlar adayların mezun oldukları bölüme göre hangi alana başvuru yapabileceklerini göstermektedir.
KPSS Önlisans Nitelik Kodları

BAŞVURUDA PUAN ŞARTI VAR MI?


KPSS sınavına giren adayların istedikleri herhangi bir bölüme başvuru yapabilmek için en az '70 puan' almış olması gerekiyor. Bunun altında puan alan adayların başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Puan şartları bakanlıklar tarafından belirleniyor. 70 puan standart puan limitidir. Bundan aşağı ya da yukarı istenen puan şartı ilgili bakanlığın inisiyatifindedir.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×