Bu haber kez okundu.

KPSS puan hesaplama 2017 KPSS kaç net yapan kaç puan alır ?

 Bugün memur olmak isteyen yüzbinlerce mezun yada mezun adayı adaylar KPSS 2017 sınavı için birbirleriyle yarışıyor.KPSS Lisans sınavının ( KPSS ) A Grubu Lisans ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu) bugün gerçekleştirildi. Peki 2017 KPSS puan hesaplama nasıl yapılır?  2017 KPSS puan hesaplaması nasıl yapılır ? Kpss puan hesaplama haberi burada sizlerle olacak.İşte detaylar...

2017 KPSS BAŞLADI SINAV BİTMEK ÜZERE 

Sınavda ter döken adaylar için 2017 KPSS puan hesaplama örnekleri ve kaç net kaç puan getiriri haberimizde

KPSS PUAN HESAPLAMA 2017 NASIL YAPILIR? KPSS PUAN HESAPLAMA MOTORU

KPSS nin bir önceki yapılan sınavlarında karşılaştırma yapmak için 2014 yılı KPSS yi baz almamız gerekir. Çünkü 2015 yılında yapılan KPSS sınavı bu yıla uygun değildir. Bu nedenle vereceğimiz netler KPSS sınavının önceki yılları baz alınarak sizlere örnek olması amacıyla verilmiştir.
Tabi bu netler kesin olmayıp sadece istatistiki bilgilere verebilir. ÖSYM KPSS de değişiklik yapabilir. Fakat bu değişiklik puanları çok etkilemeyecektir.

KPSS 2017 BU SENE KAÇ NET KAÇ PUAN GETİRİR?

KPSS 2017 Lisans bölümü puan hesaplaması nasıl olur? 2017 KPSS sınavında kaç net yaklaşık olarak kaç puan yapacak abchaber.com'da .Verilen netler geçen yıllar baz alınarak yazılmıştır.Bu netler standart sapmasına göre değişiklikler gösterebilir.

KPSS LİSANS P3 PUANI HESAPLAMA KAÇ NET KAÇ PUAN GETİRİR?

55 NET  70 PUAN
62 NET 75 PUAN
72 NET 80 PUAN
84 NET 85 PUAN
91 NET 90 PUAN

KPSS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında , adayların ilgili yılın YDS İlkbahar Dönemi sınavı s onu cu ku llanılacaktır. KPSS P120 puanının hesaplanmasını isteyen adayların YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri , her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.

Bir testte, en az bir ham puanı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS'de en az bir ham puanı bulunmayan adayların yabancı dil standart puanı hesaplanmayacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Tablo - 1’deki testlerden elde edilen standart puanl ar ağırlıklandırılarak hesaplanacak olan KPSS puan türleri Tablo - 2’de gösterilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşları bu puan türleri arasından seç ecekleri KPSS puanlarını kullanacaklardır.

Tablo - 2’de gösterilen ağırlıklara göre, testlerden ve YDS puanlarından elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasında kullanılan standart puanların tümünün olması gerekir.

Adayları n ASP’leri kullanılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacak tır. Kamu kurum ve kuruluşları , adayları, A Grubu Kadrolar için giriş sınavlarına KPSS puanlarına göre çağıracaklar, giriş sınavı yapmayacak olan kamu kurum ve kuruluşları atamalarda doğrudan KPSS puanlarını kullanacaklardır.

KPSS : Kamu Personel Seçme Sınavı

ASP : Ağırlıklı standart puan

X : ASP dağılımının ortalaması

S : ASP dağılımının standart sapması

B : ASP dağılımındaki en yüksek ASP

KPSS SAAT KAÇTA BİTECEK?

ÖSYM tarafından uygulanan KPSS bugün gerçekleştirildi. Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu saat 10:00’da başlayacak olup sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacak. Saat 09:45’ten sonra adaylar, sınav binalarına alınmayacaklar. KPSS 2017 saat 12.00 itibariyle sona erecek.Sınav zormuydu merak ediliyor.

Eğitim Bilimleri Oturumu saat 14:30’da başlayacak olup sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacak. Saat 14:15’ten sonra adaylar, sınav binalarına alınmayacaklar.

2017 KPSS STANDART SAPMASI 

STANDART SAPMA NEDİR?

İki veri grubunun aritmetik ortalamalarının eşit veya birbirine yakın olması durumunda veri gruplarında yer alan çok küçük ve çok büyük değerler, verilerin dağılımını etkiler. Bu durumda verilerin düzgün bir dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için açıklık, çeyrekler açıklığı gibi merkezi yayılma ölçülerine bakılır. Açıklık ve çeyrekler açıklığı değerleri veri gruplarının üst ve alt bölgelerinde yer alan ve verilerin yayılımını etkileyen değerler hakkında yeterli bilgi vermeyebilir. Bu durumda merkezi yayılma ölçüsü olan standart sapma hesaplanır. Standart sapma, verilerin aritmetik ortalamaya göre nasıl bir yayılım gösterdiğini anlatır.

STANDART SAPMA NASIL HESAPLANIR?

Standart sapma hesaplanırken izlenecek adımlar, maddeler:

1) Verilerin aritmetik ortalaması bulunur.

2) Her bir veri ile aritmetik ortalama arasındaki fark bulunur.

3) Bulunan farkların her birinin karesi alınır ve elde edilen sayılar toplanır.

4) Bu toplam, veri sayısının 1 eksiğine bölünür ve bölümün karekökü bulunur.

KPSS 2017 sınavında da kaç net kaç puan getirir sorusunu araştırırken Standart Sapmasınıda göz önünde bulundurmakta fayda var. KPSS gibi sıralama sınavlarında her sorunun puanı aynı değildir.Soruyu doğru işaretleyen kişi sayısıyla doğru orantılıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×