Bu haber kez okundu.

KPSS rekor kırdı sınava tam 3.5 milyon kişi girecek
Memurluk hayali kuran milyonlarca kişinin umudu olan KPSS Ortaöğretim sınavına sayılı günler kaldı. Adaylar heyecanla sınav gününü beklerken akıllardaki ''KPSS'ye kaç kişi katılacak?'' sorusu cevap buldu. Alınan bilgiye göre 20 Kasım'da ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan Ortaöğretim sınavına tam 3.5 milyon aday girecek. 

Bu sayı Avrupa Birliği üyesi Estonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta ve Slovenya gibi ülkelerin nüfusundan bile daha fazla. Zira Malta'nın nüfusu 400 bin, Litvanya'nın ise 3 milyon 400 bin civarında. Kamu Personeli Seçme Sınavına işte bu ülkelerin nüfusundan daha fazla tam 3.5 milyon kişi katılacak.

1 GÜNDE TEK OTURUMDA YAPILAN EN BÜYÜK SINAV

20 Kasım'da Ortaöğretim sınavında adaylar ter dökecek. Sınav ile birlikte bir rekorda gelecek. 3 milyon 500 bin kişinin katılacağı sınav ÖSYM'nin şimdiye kadar aynı günde tek oturumda yapacağı en büyük sınav niteliğinde. 

2016'DA 53 SINAV YAPILDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) her yıl 8 bin 750 başvuru merkezinden başvuruları alıp 175 sınav koordinatörlüğü ile bir çok sınav yapıyor. 2016 yılında şimdiye kadar yaklaşık 10 milyon 500 bin adayın katıldığı 53 sınav yapıldı. Yıl sonuna kadar yaklaşık 14 milyon 500 bin adayın katıldığı 65 farklı sınav gerçekleşecek. Sadece 20 Kasım'daki KPSS Ortaöğretim Sınavı'na 3 milyon 500 bin kişi katılacak. Rekor da sadece bazı AB ülkelerinin nüfusundan değil aynı zamanda Türkiye'de birçok şehrin nüfusundan daha fazla katılımla gelecek.

20 Kasım'daki sınavda Adana, Eskişehir ve Trabzon nüfusu kadar aday Ortaöğretim KPSS sınavında başarılı olabilmek ve aynı hedefe ulaşabilmek için yarışacak.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×