Bu haber kez okundu.

KPSS soruları ve cevapları ÖSYM Ortaöğretim sınavı - 20 Kasım 2016

KPSS soru ve cevapları ÖSYM tarafından yayınlandı. Ortaöğretim mezunlarının ter döktükleri 20 Kasım 2016 tarihli KPSS sınavı soruları ile cevapları ÖSYM resmi internet sitesinden açıklandı. Adaylar haberimizdeki KPSS Temel Soru Kitapçığı indirme linkini kullanarak, KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek sorularını indirebilirler.

KPSS soru ve cevap anahtarları ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sayfası ais.osym.gov.tr internet sitesinden erişime açıldı. İnternette en çok aranan 2016 Yaz Olimpiyatları sorusu ile Ömer Halisdemir Üniversitesi sorusu oldu.

KPSS 20 KASIM SORULARI VE CEVAPLARI SORGU EKRANI

Kurum tarafından gün içerisinde açıklanması beklenen sorulara ulaşmak için öncelikle ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr adresine giriş yapılmalı. Adaylar ÖSYM aday şifreleri ve T.C. Kimlik numarasıyla giriş yapacaklar. Sorular açıklandığı andan itibaren aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, sınavda yanıtladığınız sorulara ilişkin derslerin test kitapçıklarına ulaşabilirsiniz.

Kamu Personel Seçme Sınavı 20 Kasım Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları için http://www.osym.gov.tr/TR,10259/2016.html linkine tıklayınız.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Giriş Ekranı

2016 PARALİMPİK YAZ OYUNLARI NEREDE YAPILDI?

2016 Paralimpik Yaz Oyunları Portekizce tanımıyla Jogos Paralímpicos de Verao, 7 Eylül - 18 Eylül 2016 tarihleri arasında, Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından Rio de Janeiro, Brezilya‘da, engelli sporcular için düzenlendi. 

HANGİ ÜNİVERSİTENİN İSMİ ÖMER HALİSDEMİR OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ?

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanı Semih Terzi'yi alnından vurarak darbenin seyrini değiştiren Ömer Halisdemir'in ismi hangi üniversiteye verilmiştir? sorusunun yanıtı da internette en çok araştırılanlar arasında. Bildiğiniz gibi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir, Niğde doğumludur. Bu nedenle kahramanın adı Niğde Üniversitesi'ne verilmiştir.

1913'TE KIRŞEHİR'DE DOĞAN AŞIK KİMDİR?

Sınavda sorulan sorunun cevabı Neşet Ertaş değil Muharrem Ertaş doğru cevap olacaktı. Söylediği şarkılar ve sözlerle Neşet Ertaş’ın babası Muharrem Ertaş 1913 yılında Yağmurlubüyükoba köyünde başlayan yoksul ve çileli hayatı, Kırşehir’in Bağbaşı mahallesindeki yoksul gecekondulardan birinde noktalandığında 71 yaşındaydı. 

SINAVA KAÇ KİŞİ KATILDI?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen 20 Kasım KPSS Ortaöğretim Ön Lisans sınavına, 3 milyon 500 bin adayın katıldığı açıklandı. Türkiye'deki sınav tarihinde aynı günden tek oturumda yapılan en büyük sınav niteliği taşıyan KPSS sınavındaki yoğun katılım sürpriz oldu. Kurumun beklentisi ise 2 milyon adayın katılacağı yönündeydi.

KAÇ SORU SORULDU?

2016 Ortaöğretim KPSS memurluk sınavı kapsamında adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür alanlarından toplam 120 soru soruldu. Sınava girenler Türkçe'den 30, Matematik'ten 30, Tarih'ten 27, Coğrafya'dan 18, Vatandaşlık Bilgisi'nden 9 ve Güncel konulardan ise 6 soruyu yanıtlamak için ter döktü.

Kamuya kaç memur alınacak

KAMUYA ALINACAK MEMUR SAYISI KAÇ?

Darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmalar kapsamında kamu kurumlarından binlerce memur ihraç edildi. Bu nedenle hükümet tarihin en büyük personel alımı için harekete geçti. 15 Temmuz'dan sonra görevden alınan, uzaklaştırılan ve açığa alınan kamu personeli sayısı 80 bini bulurken yeni alımlar da hızlandı. 2016 KPSS sonuçları açıklandıktan sonra devlet dairelerine alınacak memur sayısı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak yapılan çalışmalara bakıldığında bu yıl en yüksek memur alımının yapılması bekleniyor.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM, 20 Kasım'da yapılan KPSS ortaöğretim sınav sonuçları açıklanma tarihi ile ilgili herhangi bir duyuru yapmadı. Ancak eskiden yapılan sınavlara bakıldığında sınav tarihinden yaklaşık 3 hafta sonra sonuçlar açıklanabilir. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve ÖSYM şifreleri ile sonuc.osym.gov.tr adresinden ya da ÖSYM mobil uygulamaları üzerinden öğrenebilecekler. Kurum her sınavda olduğu gibi bu sınav için de adaylara sonuç belgesi gönderilmeyeceğini açıkladı. KPSS sonuç ekranında adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayılarının yanı sıra KPSS puanları yer alacak. İnternet sayfasından ilan edilecek sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×