Bu haber kez okundu.

KPSS tercih başvuru ekranı 2016 ÖSYM AİS erişime açıldı

KPSS Tercih Kılavuzu yayınlandı! KPSS Ortaöğretim ve ön lisans sınavına giren adaylar için tercih yapma süreci bugün başladı. KPSS 1. Yerleştirme memur ataması için ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre KPSS tercih yapma başvuruları bugün saat 10.00'dan itibaren Aday İşlemleri Sistemi ais.osym.gov.tr adresinden yapılacak. KPSS tercihi yapacak adayların dikkat etmeleri gereken önemli bir nokta var. Bu da tercih işlemlerinin sona erdiği gün adayın ''mezun'' durumunda olması gerektiği. Son gün ''mezun'' durumunda olmayan adaylar yerleştirilmiş olsalar bile başvuruları geçersiz sayılacak.

Ön lisans ve lise mezunlarının girdiği KPSS sınav sonuçları geçtiğimiz günlerce açıklanmış ancak tercih kılavuzu yayınlanmamıştı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan açıklamada KPSS tercih işlemlerinin bugün saat 10.00'da başlayacağı belirtildi.

KPSS TERCİH BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Adaylar, tercihlerini kılavuzda belirtilen kurallar ışığında 21 Aralık Çarşamba -30 Aralık Cuma tarihleri arasında, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numarası ve Şifre kullanarak şahsen yapacaklar. ÖSYM'ye posta yolu ile gönderilen ya da elden verilen tercihler geçerli olmayacak. Tercih süresi de uzatılmayacak. KPSS 2016/2 Tercih Kılavuzuna göre yapılacak yerleştirmeye başvuracak adaylar kılavuzu çok dikkatli incelemeleri gerekir. KPSS tercih başvuru kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

KPSS tercih kılavuzu: www.turkiye.gov.tr/kpss-tercih-rehberi

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Giriş Ekranı
KPSS 2016/2 tercih yapma başvuru ekranı ÖSYM AİS girişi

KPSS TERCİH YAPMA ŞARTLARI

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri doğrultusunda bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına memur ataması yapmak amacıyla adaylardan tercih başvurusu alınacak. Bu amaçla Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS 2016/2 Tercih Kılavuzu'nda; Ortaöğretim, Ön Lisans düzeyleri için ayrı ayrı tercih yapılabilecek kadro ve pozisyon detayları yer alıyor. Adayların kılavuzda belirtilen kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2016-KPSS Önlisans ve 2016-KPSS Ortaöğretim) birine girmiş olması ve bu sınavlardan ilgili KPSS puanını almış olması gerekmektedir. Yerleştirmede adayların ÖSYM'ye internet üzerinden gönderdikleri bilgiler esas alınacaktır. Yerleştirme sonuçları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, adaylara ve Devlet Personel Başkanlığına (DPB) internet üzerinden, online olarak bildirilecektir.

KPSS TERCİH ÜCRETİ NE KADAR HANGİ BANKAYA YATIRILACAK?

Adaylar tercih başvurusu yaptıktan sonra yerleştirme ücreti olarak 15 TL yatıracaklar. Yerleştirme ücretini bankadan yatıracak olan adaylar için 30 Aralık 2016 tarihinde mesai bitiminde; ÖSYM internet sayfasındaki ''ÖDEMELER'' alanından kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak olanlarda yine aynı tarihte saat 23.59'a kadar yapabilecekler. Süresi içinde yerleştirme ücretini ödemeyen adayların yaptıkları tercihler geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dahil edilmeyecekler.

Tercih ücreti ödemeleri; Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı; Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.); ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/).

KPSS 60,65,70,75,80 PUANLA MEMUR ALIMI YAPILIR MI?

Konunun uzmanlarının yaptığı açıklamaya göre merkezi yerleştirmeler söz konusuysa 70 puan barajı da yoktur ancak kurumlar en düşük puanda 70'in altına düşmeyebilirler. Kurumsal atamalarda 65-70'in altında bir puana genelde düşülmez. Ancak atamalar ve tercihlerle ilgili pek çok değişken olmakla birlikte çok yüksek puan alan biri bile atanamazken 75 puan alan biri de atanabilir. Bu yüzden tercihleri mantıklı ve akıllıca yapmak gerekmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×