Bu haber kez okundu.

KPSS tercihi nasıl yapılır? Memur adayları için resimli anlatım

KPSS tercih yapma işlemini ilk defa yapacak adaylar için resimli bir kılavuz hazırladık. Sitemizin galeri kısmında yer alan adım adım KPSS tercihi nasıl yapılır resimli anlatım sayfalarımızdan faydalanarak siz de kolay bir şekilde KPSS ilk merkezi yerleştirme tercihlerini yapabilirsiniz. Daha önceki yıllarda Kamu Personel Seçme Sınavına girmemiş olan adaylara ilk olarak ÖSYM'nin yayımladığı KPSS Tercih Kılavuzunu dikkatli bir şekilde incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Kılavuzda yer alan KPSS'ye girilen düzey ve bölümünüzü bularak tercih edebileceğiniz kontenjanları bir yere not ediniz. Tercih kılavuzunun en solunda yani ÖSYM kurum kodu sütununda, tercihinizi yaparken başvuru formuna gireceğiniz 9 haneli kodlar yer almaktadır.

KPSS tercih kılavuzunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise Aranılan Nitelikler bölümüdür. Burada bulunan ve atamalarda dikkate alınacak olan kontenjan özel kodlarını titizlikle inceleyiniz. Tercih yapacağınız sırada yanlış bir kod girmemeniz için bu önemli.

Kılavuzdaki kontenjan şartları arasındaki öğrenim şartı ile birlikte Özel Kodlar da yer alıyor. Bu kodlar, adayların öğrenim şartının yanı sıra ehliyet, sertifika, lisan belgesi ve bonservis gibi aranılan niteliklerin belirtildiği kodlardır. Tercih yapacak olan adaylar bu kodlarda istenen şartların hepsini birden taşımak zorundadır. Mesela, Ortaöğrenim kontenjanında sürücü belgesi ve bilgisayar sertifikası isteniyorsa, adayın bu iki şarta sahip olması gerekmektedir. Eğer bunlardan birisi eksik ise bu kontanjanın tercih edilmemesi gerekir. Öte yandan özel kodlarda istenen sertifika ve belgeler en geç 30 Aralık 2016 tarihine kadar ibraz edilmelidir. Aksi halde belgeler dikkate alınma ve atama yapılmaz.

KPSS tercihleri nasıl yapılır resimli anlatım için yukarıdaki galeri linkine tıklayabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
mustafa 2 yıl önce

yani tercih yapmayı anlatılan adam zaten tercih yapmasın, millete hizmet değil yük olur o adam.