Bu haber kez okundu.

Kredi Yurtlar Kurumu Burs Başvurusu Başladı

Üniversite öğrencilerinin mezun olana kadar her türlü ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla talep edecekleri Kredi Yurtlar Kurumu Burs ve Kredi başvuruları 2 Ekim'de başladı. KYK kredi ve burs başvuru müjdesini Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla verdi.

Üniversiteye yeni başlayan ve ara sınıfta okuyan öğrenciler KYK burs başvuru işlemini ''e-Devlet'' ya da ''kyk.gsb.gov.tr'' internet siteleri üzerinden yapacaklar. Bakan Kılıç, başvuruların 12 Ekim Çarşamba günü saat 23.59'da sona ereceğini belirtti.

KYK BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Kredi Yurtlar Kurumu Burs başvurularının tamamı e-Devlet üzerinden alınacak. Adayların başvuru sırasında doldurdukları bilgilen doğruluğu 11 devlet kurumuna teyit ettirildikten sonra burs tahsisleri başlayacak. İlk başvurular KYK resmi internet sitesi ''kyk.gsb.gov.tr'' üzerinden alınacak. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte burs ve kredi almaya hak kazanan öğrenciler kendilerinden istenen evrakları hazırlayacak. Başvuru öncesinde istenen evraklar şöyle;

- Şehit çocukları veya gazi çocuğu: İlgili Kurum ve Kuruluşlardan durumlarını beyan eden belge,
- Sağlık raporu: Tam teşekküllü hastaneden sağlık kurulu raporu ile yüzde 40 ve üzerine engelli olduğunu bildiren belge,
- Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar KYK tarafından araştırılacak,
- Darüşşafaka Lisesi mezunları KYK tarafından araştırılacak,
- 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21. Madde kapsamına giren öğrenciler Valilikten belge alacak,
- Milli Sporcu Belgesi: Milli futbolcular ve diğer branşlarda milli olmuş sporcular T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi alacak,
- Anne ve babası vefat eden öğrenciler KYK tarafından Mernis'ten doğrulama yapılacak.

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu

BAŞVURU SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Başvuruda bulunan öğrencilerin bilgilerinin doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından devlet kurum ve kuruluşları nezdinde araştırılarak teyit edilecek. Bilgileri doğru olmayan öğrencilerin burs ve öğrenim kredi hakkı iptal edilecek.

- İnternet üzerinden başvuru yapacaklar her alanı dikkatli bir şekilde incelemeliler.
- Hatalı, eksik bildirim, doğru olmayan beyan; burs/öğrenim kredisi alımını engellemektedir.
- Bekar öğrenciler anne ve babasına ait aylık net geliri doğru olarak beyan etmeliler.
- KYK burs sonuçları açıklandığında destek almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler kyk.gsb.gov.tr internet sitesinden ilan edilecek. Öğrencilerin adreslerine herhangi bir belge gönderilmeyecek.
- Başvuru yapan öğrencilerin e-posta ve cep telefonu numaralarının aktif ve güncel olması gerekmektedir. Zira kurum tarafından yapılacak bilgilendirmeler bu yolla gönderilmektedir.
- Başvuruların son tarihine kadar başvuru bilgilerinde güncelleme yapılabilir.

2016-2017 KYK BURS ve KREDİ MİKTARLARI

2015-2016 yılı KYK Burs başvurusu yaparak destek almaya hak kazanan normal öğrenciler 330 TL, Lisans öğrencileri 660 TL ve Doktora öğrencileri ise 990 TL ödeme alıyordu. Bu yıl yani 2016-2017 öğrenim dönemi için verilecek olan burs ve kredi miktarları henüz açıklanmadı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×