Bu haber kez okundu.

KYK burs başvuru sonuçları 2016 için tarih verildi

Üniversiteyi kazanan öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu burs imkanı sağlıyor. Öğrencilerin eğitim masraflarına katkı sağlamak amacıyla verilen burs için başvurular 12 Ekim'de tamamlanmıştı. Şimdi ise bir türlü açıklanmayan 'KYK burs sonuçları'nın ne zaman açıklanacağı merak ediliyor. Kurumdan yapılan açıklamaya göre, Dikey Geçiş Sınavı ile bir üniversiteye yerleşen öğrenciler burs başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra sonuçlar açıklanacak. DGS üzerinden KYK burs başvuruları ile 28 Ekim tarihinde sona ermişti. Buna göre merakla beklenen burs sonuçları önümüzdeki hafta içerisinde açıklanabilir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencilere hem yurt imkanı hem de kredi ile burs imkanı sağlayan bir devlet kurumudur. Sunulan imkanlardan faydalanmak isteyen öğrenciler başvuruda bulunarak bu taleplerini kuruma iletebiliyorlar. Öğrenciler taleplerini başvuru tarihlerinde KYK burs başvurusu ya da KYK yurt başvurusu olmak üzere iki farklı şekilde iletiyor. Başvurular üniversite kayıtlarının ardından başlıyor. Bu yıl 24 Ekim - 28 Ekim tarihleri arasında başvuru yapılabildi. Her üniversite öğrencisi ne yazık ki bu imkanlardan faydalanamıyor. Şartları burs almaya yeterli olan öğrencilere kurum tarafından belirlenen kontenjanlara göre burs, kredi ya da yurt imkanı veriliyor. 

BURS SONUÇ SORGULAMA EKRANI

Bugün ise üniversiteliler başvuruların 28 Ekim'de bittiği KYK burs sonuçları açıklamasını bekliyor. Ancak geçen yıllarda olduğu gibi sonuçlar, son başvuru tarihinden 1-2 hafta içerisinde açıklanıyor. Bu yıl da aynı şekilde olması ve beklenen burs sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor. Yani KYK burs başvurusu sonuçları 1 Kasım - 15 Kasım 2016 tarihleri arasında açıklanabilir. Sonuç bilgisini öğrenmek isteyenler KYK resmi internet sitesi sonuc.kyk.gov.tr adresini sık sık ziyaret etmeliler. KYK'dan Son dakika sonuç açıklaması yapıldığında bu site üzerinden sonuç sorgulama ekranına giriş yapılarak alınan sonuç bilgisi hızlı bir şekilde öğrenilebiliyor.

BAKAN'DAN KYK BURS AÇIKLAMASI

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, burs sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada, ''YÖK ile yaptığımız çalışmada sona gelmiş bulunmaktayız. Tarih veremiyorum ama bu ay içinde bitecek'' dedi. Bakanın açıklamasıyla birlikte heyecanla beklenen sonuçlarında bu ay içerisinde açıklanacağı kesinlik kazanmış oldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×