Bu haber kez okundu.

KYK burs sonuçları 2016 nasıl öğrenilir? | Sonuç bilgisi sorgulama

Üniversiteye giren öğrenciler heyecanla 2016 - 2017 eğitim öğrenim yılında geçerli olacak KYK burs sonuçları açıklamasını beklemeye başladı. Tüm gözler Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan gelecek müjdeli habere çevrilmiş durumda. Ancak henüz resmi bir tarih verilmedi. Beklenen sonuçlar her an açıklanabilir. Peki üniversite öğrencilerinin öğrenim hayatlarındaki maddi sıkıntıları aşmalarında destek olacak KYK burs başvuru sonuç bilgisi nasıl öğrenilir?

Yüzbinlerce öğrenci sonuç bilgisini merak ederken, bursları ve kredileri verecek olan Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu bazı açıklamalarda bulundu. Aksu, merakla beklenilen sonuçların gecikme sebebi olarak Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin durumunu gösterdi. DGS tercih sonuçları ve kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin durumu belli olduktan sonra şimdi de gözler KYK'nın açıklayacağı burs sonuçlarına çevrildi.

SONUÇLAR NASIL ÖĞRENİLİR?

Başvuru yapan öğrenciler KYK sonuçları açıklandıktan sonra Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne ait olan sonuç sorgulama sayfası üzerinden burs kazanıp kazanmadıklarını öğrenebilecekler. Bunun için T.C. Kimlik numarası, Cilt No, Aile Sıra No ve Sıra No bilgilerini girmek yeterli olacak. KYK sorgu ekranı sonuc.kyk.gov.tr adresinden tüm bilgilere ulaşılabiliyor.

KYK burs başvuruları sonuç sorgulama ekranı

NE KADAR YATIRILACAK?

Üniversitede okuyan öğrenciler geçen yıl 320 TL burs parası alıyordu. O dönem Başbakan olan Ahmet Davutoğlu, 2017 yılında ise burs ve kredi ücretlerinin en az 400 TL olacağını açıklamıştı. Her yıl düzenli olarak 20 TL artış yapılan burs ödemeleri bu sene 80 TL'lik bir artış yapılarak öğrencilerin banka hesaplarına yatırılacak. Öte yandan üniversiteye yeni başlayan öğrenciler paralarını Kasım ayından itibaren almaya başlayacak.

Burs ücretleri Ziraat Bankası'na yatırılıyor. Öğrenciler ödemelerinin yapılıp yapılmadığını kyk.ziraatbank.com.tr adresindeki Ziraat Bankası e-ödeme sayfasında bulunan KYK Kredi/Burs Ödemeleri bölümünden öğrenerek, hesaplarına yatırılan burs veya öğrenim kredisi ücretlerini herhangi bir süre sınırlaması olmadan diledikleri Ziraat ATM'lerinden veya şubelerdeki veznelerden masraf ödemeksizin çekebilecekler. Ödemeler öğrencilerin T.C. Kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6'ncı ve 10'uncu günleri arasında yapılacak.

BURS NEDİR?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başarılı ve ihtiyacı olan öğrencilere sağladığı paradır. 5102 sayılı kanun hükümlerine göre bu para karşılıksız olarak verilmektedir.

KYK burs imkanından Ön Lisans, Lisans ve Açık Öğretim öğrencilerinden öncelik sahibi olanlar faydalanabilir. İki yıllık okullardan mezun olan ve dört yıllık okullarda üçüncü sınıfa dikey geçiş başarısına ulaşan öğrenciler ile Master ve Doktora yapan Yüksek Lisans öğrencileri de bu imkandan faydalanabiliyor. Öte yandan ÖSYM sınav sonucunda ilk 100'e giren öğrenciler ile Amatör Milli Sporcu belgesi sahibi olanlara da bu imkan sunuluyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×