Öne Çıkanlar feto 15 dakika kuralı 689 sayılı khk ile atılan öğretmenlerin tam listesi wikipedia erişime neden kapatıldı 1 mayıs 2017 akparti myk toplantısı

KYK burs sonuçları öğrenme ekranı erişime açıldı

KYK 2016 burs başvuru sonuçları kurumun sonuc.kyk.gov.tr internet adresindeki sonuç sayfası üzerinden açıklandı. Peki KYK kredi/burs sonucu nasıl öğrenilir?

KYK burs sonuçları öğrenme ekranı erişime açıldı

KYK burs başvuruları 12 Ekim tarihinde sona ermişti. Üniversite öğrencileri o günden beri heyecanla burs ve kredi sonuçları açıklaması yapılmasını bekliyordu. Nihayet beklenen son dakika KYK burs sonuçları açıklaması kurum tarafından yapıldı ve sonuçlar Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun resmi internet sitesi kyk.gov.tr üzerinden açıklandı.

Yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı kanun hükümlerine göre verilen karşılıksız paraya burs denmektedir. Kredi ise öğrencilerin maddi yönden desteklenmesi amacıyla normal öğrenim süresinde verilen ve zorunlu hizmet yükümlülüğü olmayan borç paradır.

KYK burs sonuçları sorgulama

KYK BURS SONUÇLARI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan burs başvurusunda bulunan öğrenciler KYK burs sonuçları sorgulaması için öncelikle yukarıdaki görsele tıklayarak sonuç ekranına gitmelidirler. Sayfadaki T.C. Kimlik Numarası, Cilt No, Aile Sıra No alanları nüfus cüzdanında belirtildiği şekilde girildikten sonra Güvenlik kodunu yazarak 'Sorgula' tuşuna basılmalıdır. Eğer öğrenciye ait başvuru onaylanmışsa gelen sayfada sonuç yazılı olarak görülebilecekler.

BURS KESİLİR Mİ?

Öğrencilerin alacakları bursların kesilme ihtimali de vardır. Bunun sebepleri arasında başarısız olunması, öğretim kurumundan ayrılma, çıkarılma ya da geçici uzaklaştırma cezası alınması, izin alma, kayıt dondurma, sağlık sorunları nedeniyle öğrenime devam edilmemesi, öğretim kurumunun değiştirilmesi sırasında, öğretime bir yıl ara verilmesi, öğretim kurumunun kapatılması, asgari ücretle herhangi bir yerde devamlı gelirle çalışılması ve kesin hükümle mahkum olunması gibi halleder öğrencinin aldığı burs kesilmektedir.

Erkan DEMİR (erkan.demir@abchaber.com)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×