Bu haber kez okundu.

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak?
Üniversitelerin açılmasına kısa bir süre kala KYK burs ve kredi başvurularının detayları da belli olmaya başladı. Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencilerine sağlanacak olan burslar ve krediler için başvuruların ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Ancak henüz bu konuda resmi bir açıklama yapılmadığı gibi başvuru tarihleri de henüz duyurulmadı. Peki KYK başvurusu nasıl yapılacak? Burs nedir? Kredi nedir? İşte merak edilen o detaylar...

KYK BURS BAŞVURUSU VE YAPILACAK İŞLEMLER

İlk kez burs ya da öğrenim kredisi müracaatı yapacak olan öğrenciler başvurularını kyk.gsb.gov.tr internet sitesi üzerinden yapabilecekler. Başvuru sırasından öğrencilerden sadece öncelik belgesi isteniyor. Kurum tarafından istenilen diğer belgeler ise yine aynı internet sayfası üzerinden duyurulacak.

Başvuru esnasında öğrencilerin beyan ettikleri bilgiler, kurum tarafından kamu kurum ve kuruluşları çerçevesinde araştırılmaktadır. Bu neden verilen bilgilerin doğruluğu çok önemlidir. Yanlış beyanda bulunan öğrenciler hak etmiş olsalar dahi burs ve öğrenim kredisinden yararlanamazlar. Evli olan öğrenciler ise çocuklarını ve gelir durumlarını başvuru sırasında bildirmek zorundalar.

Burs/öğrenim kredisi başvurusu yapan fakat herhangi bir değişiklikten dolayı güncelleme yapmak isteyenler, başvuru tarihinin bitiminden sonraki 30 gün içinde KYK merkezine durumunu bildiren bir dilekçe yazarak bildirmeleri gerekiyor. Ayrıca bu bildirimin belgelenmesi de yapılacak olan değişiklikler açısından dikkate alınan bir konudur.

Burs ve kredi sonuçları ise büyük bir ihtimalle Kasım ayının son haftasında veya Aralık ayı içerisinde açıklanacak. KYK burs ve kredi başvuru sonuçları yine internet üzerinden açıklanacak.

BURS ÜCRETLERİ NE KADAR?

Üniversiteye özellikle yeni başlayacak öğrencilerin en çok merak ettikleri burs ücretleri ne kadar sorusu oluyor. KYK burs ya da öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrenciler 2017 Ocak ayından itibaren aylık 400 TL ücret alacaklar.

KYK BURSU NEDİR?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başarılı ve ihtiyacı olan öğrencilere sağladığı paradır. 5102 sayılı kanun hükümlerine göre bu para karşılıksız olarak verilmektedir.

KYK burs imkanından Ön Lisans, Lisans ve Açık Öğretim öğrencilerinden öncelik sahibi olanlar faydalanabilir. İki yıllık okullardan mezun olan ve dört yıllık okullarda üçüncü sınıfa dikey geçiş başarısına ulaşan öğrenciler ile Master ve Doktora yapan Yüksek Lisans öğrencileri de bu imkandan faydalanabiliyor. Öte yandan ÖSYM sınav sonucunda ilk 100'e giren öğrenciler ile Amatör Milli Sporcu belgesi sahibi olanlara da bu imkan sunuluyor.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Üniversitelerde öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencilerin maddi olarak desteklenmesi, sosyal hayatlarının kolaylaştırılması amacıyla verilen ve zorunlu hizmet şartı bulunmadan verilen borç paradır. Öğrenim kredisinden Ön Lisans, Lisans ve Açık Öğretim öğrencilerinden öncelik sahibi öğrenciler, 2 yıllık okuldan mezun olup 4 yıllık okullara hiç ara vermeden dikey geçiş yaparak kayıt yaptıran ve Yüksek Lisans öğrencileri yararlanabiliyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×