Bu haber kez okundu.

KYK burs ve yurt yerleştirme başvurusu sonuçları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren KYK yurtları ve burs için başvurular sona erdi. Bundan sonra öğrenimleri için devlet desteği almak isteyen üniversite öğrencileri merakla KYK 10. yedek yurt başvurusu sonuçlarını beklemeye başladı. Peki; KYK ne zaman açıklanacak? 2016-2017 Burs başvuruları ve 10. yedek yurt yerleştirme sonuçları nasıl öğrenilir?

2016-2017 dönemi için Kredi ve Yurtlar Kurumu'na barınma ihtiyaçlarının karşılanması talebiyle toplam 383 bin 538 öğrenci başvuru yaptı. Bu öğrencilerden 162 bin 599'u 2 Eylül'de yurtlara yerleştirildi. Kalan 202 bin 121 öğrenci ise yedek listesinde sıraya konuldu. 1. yedek yerleştirme sonuçları 9 Eylül'de, ikincisi 17 Eylül'de ve üçüncüsü de 22 Eylül'de yapıldı. Diğer yerleştirmeler de KYK sonuçları açıklandıkça belli oluyor. En son 16 Ekim'de dokuzuncu yedek liste açıklanmıştı. Şimdi de öğrenciler 10. yedek yerleştirme sonuçlarını beklemeye başladı.

Kredi Yurtlar Kurumu 2016-2017 Dönemi Yurt Sonuçları Sorgulama Ekranı
Kredi Yurtlar Kurumu 2016-2017 Dönemi Yurt Sonuçları Sorgulama Ekranı

KYK YURT SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Binlerce üniversite öğrencisinin barınma ve öğrenim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesindeki yurtlara yerleştirme işlemi devam ediyor. Öğrenciler başvuru yaptıkları KYK Yurt sonuçlarını kurumun resmi internet sitesinden T.C. Kimlik numarası, Kimlik Cilt No, Aile Sıra No ve Sıra No bilgilerini girerek öğrenebilecekler. YURTKUR'a bağlı yurtlara yerleştirilen öğrenciler kayıtları e-Devlet üzerinden yapabilecekleri gibi kalmaya hak kazandıkları yurt müdürlüğüne bizzat giderek de kayıt işlemlerini tamamlayabilecekler.

Kredi Burs başvuruları

KYK BURS KREDİ BAŞVURU SONUÇLARI SON DURUM

Öğrenciler üniversitedeki öğrenim hayatları boyunca faydalanabilecekleri KYK burs ve kredi başvuruları 12 Ekim tarihinde sona erdi. ÖSYM başvuru tarihlerinin uzatılmadığını açıkladı. Binlerce aday merakla bekledikleri sonuçları sonuc.kyk.gov.tr internet sitesindeki KYK Kredi/Burs İşlemleri sorgulama sayfasına giderek öğrenebilecek.

Bunun için öğrencilerin yukarıdaki linke tıklayarak söz konusu sonuç sayfasına gitmeleri gerekiyor. Ardından adaylar, T.C. Kimlik numaralarını istenen alana yazdıktan sonra KYK kredi ve burs hakkını kazanıp kazanmadıklarını kolaylıkla sorgulayabilecekler. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) 2016 Burs ve Kredi sonuçlarını açıklandığı anda yukarıdaki linkten takip edebilirsiniz.

BURS ÜCRETİ NE KADAR, HANGİ BANKAYA YATIRILIYOR?

Türkiye'de yaklaşık 1.5 milyon öğrenciye burs veriliyor. KYK bursları için bu sene 800 bin civarında öğrenci başvuru yaptı. Bu öğrenciler içerisinden en fazla ihtiyacı olanlar tespit edilerek burs imkanından faydalanacaklar. Geriye kalanlar ise öğrenim kredisinden yaralanacak. 4 yıl okuyan öğrenciye yaz-kış ödeme yapılıyor. Bu yıl 400 TL burs ve kredi ücreti ödenecek. Gelecek yıl ise bu rakam enflasyon oranına göre belirlenecek.

KYK Yurt ve Kredi Ödemeleri Ziraat Bankası Sorgulama Ekranı
KYK Yurt ve Kredi Ödemeleri Ziraat Bankası Sorgulama Ekranı

Burs ücretleri Ziraat Bankası'na yatırılıyor. Öğrenciler ödemelerinin yapılıp yapılmadığını kyk.ziraatbank.com.tr adresindeki Ziraat Bankası e-ödeme sayfasında bulunan KYK Kredi/Burs Ödemeleri bölümünden öğrenerek, hesaplarına yatırılan burs veya öğrenim kredisi ücretlerini herhangi bir süre sınırlaması olmadan diledikleri Ziraat ATM'lerinden veya şubelerdeki veznelerden masraf ödemeksizin çekebilecekler. Ödemeler öğrencilerin T.C. Kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6'ncı ve 10'uncu günleri arasında yapılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×