Bu haber kez okundu.

LYS 2017 açık uçlu soru örneklerini ÖSYM açıkladı (Kısa cevaplı sorular)

Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) bu yıl önemli değişiklikler yapıldı. Bunlardan birisi de uzun süredir konuşulan açık uçlu soru uygulamasına yönelik oldu. ÖSYM, 2017 LYS sınavlarında açık uçlu sorular olacağını ve bu sorulara kısa cevaplı yanıtlar verileceğini açıkladı. Üniversite sınavında adaylara yöneltilecek olan açık uçlu soru örnekleri ise osym.gov.tr internet sitesi üzerinden yayımlandı. Kısa cevaplı sorulara ulaşmak için haberimizin sonundaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İLK KEZ 2017 LYS'DE UYGULANACAK

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nden yapılan açıklamada, 2017 LYS sınavlarında ilk defa kısa cevaplı soruların olacağı belirtildi. Adaylar bu sorulara yanıtı, sorunun cevabı olan sözcük, sayı veya bir cümleyi, cevap anahtarındaki harf ya da rakamların bulunduğu kutucukları işaretleyecek verecekler.

SORULARIN DAĞILIMI

Bu yıl yapılacak olan her LYS oturumunda, açık uçlu kısa cevaplı soruların testlere göre dağılımı ise şöyle olacak. 3 soru LYS-1 Matematik testinde, 1'er soru LYS-2 Fizik, Kimya ve Biyoloji teslerinde, 2 soru LYS-3 Türk Dili ve Edebiyatı testinde, 1 soru Coğrafya-1 testinde, 1'er soru LYS-4 Tarih ve Coğrafya-2 testinde, 1 soru ise Felsefe grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde sorulacak. 3 soru da LYS-5 Yabancı Dil Testinde.

AÇIK UÇLU SORULAR NASIL CEVAPLANACAK?

LYS'de adaylara yöneltilecek olan açık uçlu soruların cevapları, cevap anahtarında yer alan ilgili kutucuklar işaretlenerek verilecek. Örneğin bir sorunun yanıtının ''ABCHABER'' olduğunu düşünelim. Bu cevabı cevap kağıdında kodlamak verilen harflerden A-B-C-H-A-B-E-R kutucukları doldurulacak. Cevap kağıdına kodlama yapmayan adaylar ise o soruya yanıt vermemiş sayılacak. Öte yandan ÖSYM kısa cevaplı soruların değerlendirilmesi esnasında 4 yanlışın 1 doğruyu götürmeyeceğini açıkladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner1