Bu haber kez okundu.

MEB Bursluluk Sınavı e-Kılavuzu yayımlandı! İşte başvuru tarihleri ve şartları

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB), İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı başvuruları e-Kılavuzu açıklaması yapıldı. Bursluluk sınavı başvurularının 20 Mart - 14 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılacağı belirtilen açıklamada, Ortaokullar ile Liselerde öğrenim gören öğrencilerin bursluluk sınavı başvurularının 20 Mart Pazartesi günü başlayacağı belirtildi. Ayrıca MEB internet sitesinden yayımlanan 2017 Bursluluk Sınavı e-Kılavuzu ile öğrenciler, sınava başvuru şartları ile sınav tarihlerini de öğrenebilirler.

BURSLULUK SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI

2017 Bursluluk Sınavı başvuruları 20 Mart'ta başlıyor. Ortaokullar, İmam Hatip Ortaokulları veya Özel Eğitim Ortaokullarının 5'inci, 6'ncı, 7'nci ve 8'inci sınıfları ile hazırlık sınıfı ve Liselerin 9'uncu, 10'uncu ve 11'inci sınıflarında okuyan öğrencilerin başvuru yapabileceği İOKBS'ye katılım için ilk şart, başvuru yapacak olan öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti veya K.K.T.C. vatandaşı olması gerekiyor. Mevzuatta belirlenen kayıt ve kabul şartlarını taşıyan öğrencilerin ayrıca Ortaöğretim okullarında, sınavın yapılacağı ders yılında okul değiştirme cezası olmamış olması şartı aranıyor. Başvuru şartları arasında en dikkat çekeni ise ailenin maddi durumu konusunda. Buna göre; Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın merkezi yönetim bütçe kanununda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4(dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2016 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2017 Malî Yılı için tespit edilen 10.760,00 TL (onbinyediyüzaltmış)’ yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2016 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

BURSLULUK SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı başvuru iş ve işlemleri meb.gov.tr, odsgm.meb.gov.tr ya da e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacak. Sınava başvurular 20 Mart-14 Nisan 2017 tarihleri arasında alınacak. 8'inci sınıf öğrencileri ayrıca İOKBS'ye katılmayacaklar. Sadece başvuru şartları ile ilgili belgelerini belirtilen başvuru tarihleri arasında okul müdürlüklerine ibraz edecekler ve şartları taşıyan öğrencilerin başvurusu okul müdürlükleri tarafından sistem üzerinden onaylanacak. Öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını taşıması hâlinde, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde sınav başvurusunu yapacaktır.

2017 MEB BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN?

5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıflara yönelik olarak İOKBS, 10 Haziran 2017 tarihinde Türkiye saatiyle saat 14.00’da, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) tarafından yapılacaktır. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS), tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla; Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek’te yapılacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×