Bu haber kez okundu.

MEB FETÖ'cü okulların kapatılmasına karar verdi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası başlatılan darbe girişimi soruşturmalarına ve yaptırımlarına devam ediyor. Bu kapsamda kapatılmasına karar verilen FETÖ okullarının isimleri açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 20 Temmuz 2016 Çarşamba günü Türkiye'de faaliyet gösteren ve FETÖ'ye destek veren 626 cemaat okulunun kapatılacağını duyurdu. Bu kapsamda Paralel Devlet Yapılanması olarak bilinen FETÖ destekçisi 524 özel okul ve 102 eğitim kurumunun kapatılmasına karar verildi.

KAPATILAN OKULLARIN TAM LİSTESİ İÇİN TIKLA

MEB'in kapatacağı FETÖ cemaati okulları ile ilgili daha önce de operasyon yapılmıştı. Bu operasyonlarda cemaat okullarında arama yapılmış ve özel okul teşviklerinden faydalanmaları engellenmişti. 15 Temmuz 2016 Cuma Darbe Girişimi sonrası ise tüm Türkiye'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik geniş kapsamlı operasyonlar düzenlenmeye başlandı.

Bunlardan ilki MEB'de çalışan FETÖ mensuplarına yönelik oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20 personel olmak üzere toplam 50 binin üzerinde kamu personelinin görevine son verdi. Öğretmenlerin ve kamu memurlarının açığa alınmasından sonra ise MEB, 20 Temmuz 2016 Çarşamba günü FETÖ mensubu 626 cemaat okulu için kapatma kararı aldı.

KAPATILACAK CEMAAT OKULLARI VE EĞİTİM KURUMLARI

İzmir Yamanlar Fen Lisesi, İstanbul Fatih Koleji, Ankara Samanyolu Lisesi, Fatih Üniversitesi, Bursa Nilüfer Lisesi, Eskişehir Ertuğrul Gazi Lisesi, Erzurum Aziziye Lisesi, İzmit Dilovası Sanayicileri Vakfı (DİSAV), Urfa ŞURKAV Vakfı, Erzurumlular Eğitim ve Kültür Vakfı, Halidiye Vakfı, Erzincan Özel Fevziye Lisesi, Konya Koyunoğlu Vakfı, İstanbul Semah Eğitim Vakfı, Urfa' nın 9 ilçesinde öğrenci yurdu ve Feza dersaneleri, Urfa il merkezinde 5 öğrenci yurdu ve Feza dersaneleri, aynı ilde Özel Murat Lisesi, Çağlayan Kız Lisesi ve ilkokulları, Uşak Gökkuşağı Eğitim Vakfı.

MEB, 626 cemaat okulu ve eğitim kurumu için kapatma işlemlerinin başlatıldığını belirtti. Peki hangi okullar kapatıldı? İşte kapatılan cemaat okulları isimleri..

BURDUR:

Özel Alpaslan Ali Can İlkokulu
Özel Alpaslan Ali Can Ortaokulu
Özel Alpaslan Ali Can Lisesi

Burdur'da FETÖ'ye yakınlığı tespit edilen diğer cemaat okulları için kapatma işlemleri devam ediyor.

İZMİR

Darbe girişimi soruşturması kapsamında içinde Fetullah Gülen'e ait özel bir odanın da olduğu iddia edilen İzmir'deki Yamanlar Koleji'ne kayyum atandı. Sema A.Ş. ve Şelale A.Ş. şirketleri bünyesindeki FETÖ'ye bağlı 29 eğitim kurumuna da kayyum atandığı belirtildi.

AZERBAYCAN

Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre kapatılan cemaat okulu olan Kafkas Üniversitesi kapatıldı. Azerbaycan'da 2014 yılında Fetullahçı Terör Örgütü'ne yakınlığıyla bilinen 13 şubeli Araz Kursları ve 11 lise kapatılmıştı.

Öte yandan Azerbaycan'da FETÖ'ye bağlı olan 28 kolej, 28 dershane, 1 üniversite, 1 gazete matbaası, 20 gazete bürosu, 1 Tv, 1200 öğrenci evi, 3 öğrenci yurdu bulunuyor.

NAHÇIVAN

FETÖ'ye bağlı 3 kolej, 3 dershane, 2 gazete bürosu ve 1 öğrenci yurdu kapatıldı. Bu kurumlarda çalışan kadronun ise sınır dışı edildiği bildirildi. (YENİ ŞAFAK)

GÜLEN HAREKETİ OKULLARI

Gülen Okulları, Cemaat Okulları veya Türk Okulları olarak bilinen FETÖ'ye bağlı okullar dünyanın çeşitli yerlerinde Türk girişimcilerle açılıyor. Özel okul statüsünde olan bu eğitim kurumlarında okul öncesi, ilk ve orta öğretim ile üniversite düzeyinde eğitimler veriliyor. FETÖ'ye bağlı 160 ülkede faaliyet gösteren cemaat okulları sayısının 2 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. Bu okullar isim ve hukuki bakımdan birbirinden bağımsız olarak faaliyet gösteriyor. Özellikle Orta Asya ülkelerinde sınav ile öğrenci alan Cemaat Okulları, elit ve üst düzey bürokratların çocuklarına eğitim veren kurumlar olarak biliniyor. FETÖ'ye bağlı olduğu bilinen ve yurt dışında faaliyet gösteren bazı okullar şöyle;

Üniversiteler

Kırgızistan Uluslararası Atatürk Alatoo Üniversitesi
Virginia International University, ABD
Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi
Kazakistan Süleyman Demirel Üniversitesi
Gürcistan Uluslararası Karadeniz Üniversitesi

İlk ve ortaöğretim okulları

Nil Akademi, Kanada Nile Akademi Kanada Ilkogretim ve Lise
Brooklyn Amity School (Brooklyn, New York, ABD)
Pioneer Bilim Akademisi (New Jersey, ABD)
Isik College (Victoria, Avustralya)
Sule College (Yeni Güney Galler, Avustralya)
Ayçürök Kırgız Türk Kız Lisesi (Kırgızistan)
Talas Kırgız Türk Lisesi (Kırgızistan)
Muhammed Fatih Koleji (Sudan)
Kademcay Kırgız Türk Lisesi (Kırgızistan)
Turgut Ozal Turkmen Turkish High School (Turkmenistan)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Kapatılan okullar 5 yıl önce

Fetö ile ilişiği olmadığı halde yöneticileriniden bazılarının ilişiği tespit edildi diye kapatılan bazı okullarda çalışan herkesten daha atatürkçü ve çağdaş,devletine milletine idarecilerine bağlı olduğunu eğitimi dahil her yönüyle kanıtlayabilecek öğretmenler bulunuyor. Bu öğretmenler aynı okulda kendi okuluyla yaptığı sözleşme şartları altında çalıştırılsın . Adalet budur.

Avatar
Sardarbek Kaipov 5 yıl önce

Kirgizstandaki hicbir okul hicbir universite kapanmadi yalan haber yapmayin CUMHURBASKANI Ne dedi gormedinizmi?