Bu haber kez okundu.

MEB güncel öğretim programları yeni müfredat 2017 açıklaması

İlköğretim, Lise ve Üniversite yeni müfredat programı 13 Ocak 2017 tarihinde (bugün) Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklandı. Peki yeni müfredat nasıl olacak? Ders saatleri değişecek mi? Ders sayısı azaltılacak mı? Ders içerikleri nasıl olacak? Yeni müfredat hani okullarda geçerli olacak? İşte tüm bu soruların yanıtı bugün Bakan Yılmaz'ın yaptığı basın toplantısında 2017 güncellenen öğretim programları (yeni müfredat) bilgilendirmesi ile ortaya çıktı.

HERKESTEN GÖRÜŞ ALINACAK

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, programın geliştirme sürecinin şimdiki aşamasında askıya çıkarıldığını ve hedefin ise program üzerinde ortak akıl yürütmek olduğunu açıkladı. Bakan Yılmaz, bugünden itibaren 1 ay süreyle herkesten görüş alınacağını belirterek, ''herkesten, öğretmen, veli, eğitim konusunda sözüm görüşüm var diyen, sunmuş olduğumuz taslakları inceleyen herkesin görüş ve önerilerini bekliyoruz. Ayrıca öğretmenlerimiz, üniversitelerimiz, kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarımıza yazıyla ileteceğiz.'' dedi. MEB 2017 yeni müfredatı www.meb.gov.tr'de askıya çıkacaktır.

KİTAPLARDAKİ İNCİTİCİ KELİMELER ÇIKARILACAK

Bakan İsmet Yılmaz, ders kitaplarında bazı kelimelerin incitici olduğu yönünde duyumlar aldığını söyleyerek, ''o tür kelimeler bize iletilirse bunlar kitaplardan çıkarılacak'' dedi. Yılmaz, Hayat Bilgisi, Matematik, Türkçe, İnsan Hakları ve Yurttaşlık, Felsefe, Tarih, Biyoloji, Coğrafya, Kimya, Matematik, Türk Kültür ve Edebiyat Tarihi gibi 53 farklı dersin de taslak öğretim programının hazırlandığını sözlerine ekledi.

DERS SAYILARI BELİRLENDİ Mİ?

Basın toplantısına katılan gazetecilerin sorduğu soruları da yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bir gazetecinin ''öğrencilerin ders sayıları belli oldu mu?'' sorusu üzerine henüz belirlenmediğini söyledi. Yılmaz, ders sayıları ile ilgili çalışmaların halen devam ettiğini ve henüz nihai kararın verilmediğini bildirdi. 

DERS SAATLERİ KISALTILACAK MI?

Milyonlarca öğrenci bu sorunun yanıtını her eğitim öğretim döneminde sormadan geçemiyor. Yeni müfredatta ders saatlerinin azaltılıp azaltılmayacağına dair kesin bilgi de açıklandı. İsmet Yılmaz konuyla ilgili olarak, ''Ders saatini arttırmak lazım ama gereksiz ders ve konulardan ayıklamak lazım. İşte müfredatın sağlayacağı katkı da bu olmalı diye düşünüyorum. Özetle ders saatlerinin azaltılması mümkün değil.'' açıklamasında bulundu.

DERS KİTAPLARI NE ZAMAN YAZILMAYA BAŞLANACAK?

MEB Bakanı İsmet Yılmaz güncellenen öğretim programları konusundaki açıklamalarında yeni müfredatın bugün askıya çıkarıldığını belirtti. Ders kitaplarının yazım sürecinin ne zaman başlayacağına dair sorulan soruya ise ''23 Şubat ders kitaplarının yazım sürecinin başlaması olacak. 10 Şubat'tan 20 Şubat'a kadar Talim ve Terbiye Kurulu'ndan onay süreci olacak.'' cevabını verdi.

ÖĞRETMEN ATAMA DAĞILIMI

Bilindiği üzere darbe girişimi sonrası MEB'de açılan FETÖ soruşturmaları kapsamında binlerce öğretmen ihraç edilmişti. Bu da beraberinde ciddi bir öğretmen açığı oluşturdu. Bakan Yılmaz bugünkü basın toplantısında bu konuya da değindi. ''Atama dağıtımları yapıldı mı?'' sorusu üzerine İsmet Yılmaz, henüz atamalara ilişkin bir dağılım yapılmadığını söyleyerek, herhangi bir sayı vermenin de mümkün olmadığını ifade etti. MEB Bakanı, ''Bunun içinde polis var hakim var. Böyle bir dağıtım yapılmadan bir şey söylemek eksik olur. Eksik bilgi vermektense biraz daha bekleyelim lütfen.'' dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NIN YARDIMCI KİTABI VAR MI?

Kamuoyunda dolaşan Milli Eğitim Bakanlığı yardımcı kitabı söylentisi ile ilgili de bir açıklama yapan Bakan İsmet Yılmaz, bakanlığın yardımcı kitabı diye hiçbir kavram olmadığını ve herhangi bir kitabın da yardımcı kitap olarak önerilmediğini ifade etti. Öğretmenlere de öğrencilerine yardımcı kitap kavramıyla hiçbir kitabı tavsiye etmemeleri konusunda istekte bulunulduğunu belirten Yılmaz, ''Yardımcı kaynak diye bir şey bizim gündemimizde yok. Yardımcı kitap alınmasının daha doğru olacağını, belli çerçevede tutulmasını isteyenler de var. Bizim kitaplarımızda Pansilvanya atıfı vs. gibi bu yapıya ilişkin bir atıf varsa onları çıkardık.'' diyerek bu konuya da nokta koymuş oldu.

SOSYAL MEDYADAN DUYURULMUŞTU

Yeni müfredat programının açıklanacağına dair ilk duyuru Milli Eğitim Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapıldı. Dün akşam saatlerinde atılan mesajda, ''Güncellenen öğretim programları, Bakan Yılmaz'ın katılımıyla yapılacak bilgilendirme toplantısında yarın kamuoyuna tanıtılacak.'' denilirken bu sabah saatlerinde paylaşılan bir diğer mesajda ise açıklama saati verilerek ''Güncellenen öğretim programları bilgilendirme toplantısı saat 11.00’de başlayacak.'' ifadeleri kullanıldı.

MEB 2017 yeni müfredat güncellenen öğretim programı

ÇALIŞMALAR UZUN SÜREDİR DEVAM EDİYORDU

Milli Eğitim Bakanlığı yeni öğretim programı ile ilgili çalışmaları yaklaşık 2 yıldır sürdürüyordu. Bugün yapılacak olan bilgilendirmede temel eğitim ve orta öğretimde okutulan 51 farklı programın güncellenmiş müfredatı anlatılacak. MEB Bakanı İsmet Yılmaz, yeni müfredatla ilgili olarak ana başlıkları ve önümüzdeki süreçteki eğitim-öğretim hedeflerini kamuoyu ile paylaşacak. Bilgilendirme toplantısının ardından ise 51 programın ünite başlıkları ve tüm içerikleri MEB internet sitesi meb.gov.tr'den eğitimcilerin görüşlerine açılacak. 10 Şubat 2017 tarihine kadar da paydaşlar bakanlık ile yeni program hakkındaki görüşlerini paylaşacak.

2017 yeni müfredat programı 2017-2018 eğitim öğretim döneminin başında yani Eylül ayında hayata geçirilecek. Güncellenen öğretim programı ile ders sayıları azaltılacak ve ders içerikleri de sade bir hale getirilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×