Bu haber kez okundu.

MEB ve ÖSYM sınavları hangi sınava kaç gün kaldı?

Milli Eğitim Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) her yıl olduğu gibi kendilerine ait resmi internet sitesinden 2016-2017 yılı sınav takvimi açıklamasını yaptı. Ortaokul 8. sınıf öğrencilerin katıldıkları TEOG sınavları tarihinden ehliyet almak için girilen Motorlu Taşıt Kursiyerleri Sınavı tarihine kadar pek çok sınavın ne zaman yapılacağı bu takvimlerde belirtiliyor. Peki MEB ve ÖSYM tarafından yapılan sınavlara kaç gün kaldı? İşte detaylar...

Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG): Milli Eğitim Bakanlığı'nın 8. sınıf öğrencilerine yönelik yaptığı liseye geçiş sınavı 23 - 24 Kasım 2016 tarihlerinde yapılıyor. Yani TEOG 1. dönem birinci oturumu bugün yapıldı. Devamı olan ikinci oturum ise yarın yapılacak. TEOG soruları ve cevapları yine 24 Kasım'da EBA sistemi üzerinden açıklanacak. TEOG sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu ise henüz belli değil.

2016/MTSKS-6 (Ehliyet Sınavı): Yasalara göre araç kullanabilmek için sürücünün ehliyet belgesine sahip olması gerekiyor. Bu kapsamda MEB her yıl içerisinde 6 kez Motorlu Taşıt Kursiyerleri Sınavı yapmaktadır. Bu sınavlardan bu yılın sonuncusu ise 10 Aralık 2016 günü yapılacak. Yani sınava bugün itibariyle sadece 17 gün kaldı. Ehliyet sınav sonuçları ise yine MEB'in internet sitesinden sınav tarihinden yaklaşık 15 - 21 gün içerisinde açıklanacak.

TEOG Mazeret Sınavları: 23-24 Kasım'da yapılan TEOG sınavlarına herhangi bir sağlık sebebinden dolayı katılamayan 8. sınıf öğrencileri mazeret sınavlarına katılabiliyor. Bu kapsamda TEOG 1. dönem mazeret sınavı 10-11 Aralık tarihlerinde yapılacak. İlk sınava ise bugünden itibaren 17 günlük süre kaldı.

KPSS DHBT: Kamu Personeli Seçme Sınavı kapsamında yapılan Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavı 4 Aralık 2016'da yapılacak. Adayların şimdiden heyecanla bekledikleri DHBT sınavına ise bugün itibariyle 11 gün kaldı.

Kaymakamlık Giriş Sınavı: İçişleri Bakanlığında Kaymakam olarak görev yapmak isteyenlere yönelik yapılan Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı 17 Aralık'ta yapılacak. Sınava başvurular 2 Kasım'da başladı, 10 Kasım'da ise sona erdi. Kaymakamlık sınav tarihine bugünden itibaren sadece 11 gün var.

YDUS: Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak tanımlanan YDUS sınavı, 17 Aralık'ta gerçekleştirilecek. Sınav için başvurular 1 Kasım'da başladı ve 4 Kasım'da sona erdi. Adayların uzmanlık için ter dökecekleri sınava bugün itibariyle 24 gün kaldı.

ALES Sonbahar dönemi: Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi giriş sınavının Sonbahar dönemini kapsayan oturumu 18 Aralık'ta yapılacak. ALES sınavına katılacak adaylar için sadece 25 gün kaldı.

e-YDS 2016/12: 2016 yılının son Elektronik Yabancı Dil Sınavı 24 Aralık'ta gerçekleştirilecek. Adayların son hazırlıklarını yaptığı ve heyecanla bekledikleri sınava sadece 31 gün kaldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×