Bu haber kez okundu.

Geleceğin komutanlarına Milli Savunma Üniversitesi'nden çağrı yapıldı. 21 yaş şartı konulan Milli Savunma Üniversitesi başvuru şartları neler, son başvuru tarihi ne zaman ve başvurular nereden nasıl yapılacak? sorularının yanıtlarını geleceğin komutanı olmak isteyen adaylar için bu haberimizde derledik.

Milli Savunma Üniversitesi başvuruları 20 Nisan'da başladı. Belirlenen şartları yerine getiren adaylar Astsubay Meslek Yüksekokulu veya Harp Okulları'na başvurularını www.msb.gov.tr sitesi üzerinden yapabilecekler. Başvuru yapmak için en yüksek yaş sınırı 21 olarak belirlendi. Milli Savunma Üniversitesi öğrenci alımları Yükseköğretim Geçiş Sınavı (YGS) puan türüne göre yapılacak. Adayların müracaatları sırasında faydalanacağı başvuru kılavuzları MSB'nin internet sitesinde yayımlandı.

Harp Okulları başvuru kılavuzuna ulaşmak ve başvuru yapmak için tıklayınız

Astsubay Meslek Yüksekokulları başvuru kılavuzuna ulaşmak ve başvuru yapmak için tıklayınız

Milli Savunma Üniversitesi'ne başvuru nasıl yapılır?

MSÜ'ye başvuruların nasıl yapılacağını Üniversite'nin rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu açıkladı. İşte Milli Savunma Üniversitesi başvuru koşulları ve detaylar:

Başvurular 19 Nisan'da başladı ve 25 Mayıs tarihinde sona erecek. Adaylar YGS puan türüne göre müracaat edecekler. Harp Okulları'na başvuru yapacak olan adayların YGS puanına göre 180 ve üzeri, Astsubay Meslek Yüksekokulu'na başvuru yapacak olan adayların ise YGS puanına göre 150 ve üzeri taban puan almış olmaları gerekiyor. Diğer yandan 21 yaşını geçmeyenler ve son 2 yılda mezun olup ya da bu yıl mezuniyet aşamasına gelmiş olmuş olan öğrenciler Milli Savunma Üniversitesi'ne müracaar edebilecekler. Bunun için Milli Savunma Bakanlığı'nın msb.gov.tr veya üniversitenin msu.edu.tr sitelerine girdikten sonra oradaki ilgili butonu tıklayarak, kendileri internet üzerinden başvuru yapabilecekler.

Başvuruları kabul edilen adaylar daha sonra Haziran ayından itibaren mülakat ve diğer fiziksel sınavlar için çağırılacak. Mülakat, fiziksel imtihan ve sağlık şartlarından geçenler daha sonra üniversiteye girişte ikinci basamak sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçları puanlarına göre sıralamaya sokulacaklar. 

Milli Savunma Üniversitesi Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları ile Astsubay Meslek Yüksekokulu'na başvuru yapmak isteyen adayların başvuru kılavuzlarını esas almaları gerekmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×