Bu haber kez okundu.

Öğrenci yurtlarına yangın düzenlemesi geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni yurt yönetmeliğine ilişkin detayları ortaya çıktı. Buna göre; bundan sonra bütün öğrenci yurtlarının otomatik yangın söndürme sistemleri olacak. Yurtların yapı malzemeleri yangına dirençli olarak seçilecek. Yangın merdivenleri ve kapıları kesinlikle yanmaz malzemeden yapılacak.

Yurtlar için alınacak önlemler kapsamında çıkarılacak olan yeni yönetmelik meclis'te şu anda görüşülen, Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat ve görevlerine ilişkin kanunun yasalaşmasının ardından yürürlüğe girecek. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri bu yönetmeliğin aylar öncesinde hazırlandığını ve bu kapsamda kanunun yasalaşmasını beklediklerinin altını çiziyor. Ancak yaşanan bu elim hadise nedeniyle yönetmelik için harekete geçildiği aktarıldı. Peki yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra yurtlarda neler değişecek?

YURTLAR İÇİN YENİ KRİTERLER

Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek olan öğrenci yurtlarına yönelik yeni önlemler kapsamında artık yurtların açma ve denetim kriterleri artacak ve zorlaşacak. Bundan sonra öğrenci yurtlarının tamamı otomatik yangın söndürme sistemlerine sahip olmak zorunda. Ayrıca ahşap, halıfleks gibi yapı malzemeleri asla kullanılamayacak. Bir diğer önemli başlık ise Adana'daki yangın faciasında fazlasıyla eleştirilen kapıların ve pencerelerin PVC malzemeden olması konusu. Yurtlardaki hem kapı hem pencere hem de yangın merdivenleri yangına dayanıklı veya yanmaz malzemeden yapılacak.

Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin barındığı tüm Türkiye'deki bütün yurtlara, öğrenci evlerine ve pansiyonlara bu şartlara uygunluk için kısa bir süre belirleyecek, bu süre zarfında uyum sağlamayan yurtların kapatılması gündeme gelecek. (NTV)

ÖĞRENCİ YURTLARI RUHSATI MEB'E DEVREDİLİYOR

TBMM'de görüşülmesine devam edilen MEB teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararname (KHK) ile bazı kanun ve KHK'larda değişiklik yapan tasarı'nın yasalaşması halinde öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayan ticari işletmelerin kurum açma ve ruhsat verme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilecek. Bu konuda bakanlık tarafından ayrıca yeni bir yönetmelik yayınlanacak.

Türkiye'de 2 bin 242 ortaöğrenim, bin 645 yükseköğrenim yurdu olmak üzere toplam 3 bin 887 özel öğrenci yurdu bulunuyor. Kontenjan sayısı 374 bin 437 olan olan bu yurtlarda 200 binin üzerinde öğrenci kalıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×