Bu haber kez okundu.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi 2016 sonuçları belli oldu

Adaylar, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sonuçları açıklandıktan sonra ÖSYM Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasını ziyaret etmeye başladı. Sonuç sorgulama yapmak için haberimizdeki ÖSYM'nin internet sayfası linkinden faydalanabilirsiniz.

SONUÇLAR NASIL ÖĞRENİLİR?

Sonuçları öğrenmek isteyen adaylar ÖSYM'nin sonuc.osym.gov.tr internet sitesine ya da ÖSYM Mobil uygulamasını kullanabilecekler. ÖABT sonuçları T.C. Kimlik Numarası ve ÖSYM giriş şifresi ile öğrenilebilecek. Adaylara sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. Sonuca dair belgede adayların testlere verdikleri doğru yanlış cevap sayıları ile KPSS puan bilgisi yer alıyor. ÖSYM internet sayfasından ilan edilen puanlar adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖABT NE DEMEK?

ÖABT, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin kısaltmasıdır. 2013 yılında ÖSYM'nin öğretmen atamaları için düzenlediği KPSS sınavına ek olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) belirlenen alanlarda öğretmen adaylarına uyguladığı bir sınav türüdü. Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev almak isteyen öğretmen adayları Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ardından KPSS Öğretmenlik Alan Bilgi Sınavı'na girmek zorundadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×