Bu haber kez okundu.

ÖSYM itiraz dilekçesi | YGS sonucu nasıl itiraz edilir?

ÖSYM, 2017 YGS sonuçlarını bugün akşam saatlerinde açıkladı. Adayların birçoğu aldığı YGS puanına sevindi. Ancak birçok aday ise sınav sonucunun beklediğinden düşük olduğunu ve ÖSYM değerlendirmesinde yanlışlık yapıldığını iddia etti. Eğer siz de sınav sonucunuzda bir hata olduğunu düşünüyorsanız bu yazımızda YGS sonucuna ve hatalı sorulara nasıl itiraz edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Haberimizde verdiğimiz bilgiler YGS, LYS, ALES, KPSS ve DGS gibi ÖSYM tarafından düzenlenen tüm sınavları kapsamaktadır.

15 GÜN İÇİNDE İTİRAZ EDEBİLİRSİNİZ

Eğer sonuç itirazında bulunmak istiyorsanız, ÖSYM'nin dilekçe örneğini doldurarak sonuçların açıklandığı tarihten sonraki 15 gün içinde başvuru yapmalısınız. Doldurulması gereken dilekçeyi Genel Amaçlı Dilekçe Örneği, ÖSYM bağlantısından .PDF formatında indirebilirsiniz.

Dilekçenin geçerli olması için Evrak Referans Numarası kısmının doldurulması gerekir. Evrak Referans Numarası almak için ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi ais.osym.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numarası ve Aday Şifresi ile giriş yapılmalıdır. Söz konusu numara ekranın sağındaki ''Evrak Referans Numarası'' yazılı alana bastıktan sonra 'Numara Al' butonuna tıklanarak alınmaktadır. Burada verilen numara dilekçenin ilgili kısmına eklenmelidir. Ayrıca numaranın bir yere not edilmesi, başvuru sonucunun takibi ve sorgulanması açısından son derece önemlidir.

ÖSYM Evrak Referans Numarası Alma Ekranı
ÖSYM Evrak Referans Numarası Alma Ekranı

ÖSYM itiraz dilekçesini göndermeden önce inceleme masrafı yatırılması gerekmektedir. Önceki sınavlarda bu masraf 5 TL'ydi. Ödeme yapıldıktan sonra dekont dilekçeye eklenmelidir. Tüm işlemlerin tamamlanmasından sonra dilekçe, dekont ile birlikte ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06538 Bilkent/Ankara adresine posta ya da kargo yoluyla gönderilir. Ancak gönderilen evrakların başvuru süresi içerisinde kuruma ulaşmış ve ÖSYM Genel Evrak Kaydı girişinin yapılmış olması itirazın geçerliliği açısından önem arz etmektedir. Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraki 15 gün içinde ÖSYM'ye ulaşmayan dilekçelerin yanı sıra bilgileri eksik olan, imzalanmayan ve dekontu eklenmeyen itiraz başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır.

İtiraz masrafı yatırılacak ÖSYM banka hesap numarası: T.C. Ziraat Bankası - Güvenevler Şubesi - IBAN TR070001000830060280115013

SINAV SORULARI İTİRAZI İÇİN;

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavların sorularına itirazlar da yukarıda anlattığımız yollar izlenerek yapılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken ise soru itiraz dilekçesinin 3 iş günü içerisinde Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı'na ulaştırılması. Bu süre bazı sınavlar için 5 gündür.

Anahtar Kelimeler:
Osym
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×