Bu haber kez okundu.

ÖSYS 2017 kılavuzu artık LYS'de 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek

ÖSYM 2017 ÖSYS değişikliklerini duyurdu. Bu değişiklikler arasında en dikkat çekeni ise '4 yanlış 1 doğruyu götürür' kuralının kaldırılmış olması. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nden (ÖSYM) yapılan açıklamada 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'nde (ÖSYS) bazı değişiklikler yapıldığı belirtildi. Bu değişikliklere göre bundan böyle LYS sınavında kısa cevaplı sorular sorulacak. Ayrıca öğretmenlik programlarının tamamı ile İlahiyat programına da ÖSYM ile öğrenci alınacak.

KISA CEVAPLI SORULARIN SORULACAĞI TESTLER

ÖSYM tarafından yayımlanan 2017 ÖSYS kılavuzunda yapılan değişiklikler hakkında genel bilgiler mevcut. Bunlar arasında kısa cevaplı soruların olacağı dersler hakkında da bilgiler veriliyor. Buna göre 3 soru LYS-1 Matematik testinde, 1'er soru LYS-2 Fizik, Kimya ve Biyoloji teslerinde, 2 soru LYS-3 Türk Dili ve Edebiyatı testinde, 1 soru Coğrafya-1 testinde, 1'er soru LYS-4 Tarih ve Coğrafya-2 testinde, 1 soru ise Felsefe grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde sorulacak. 3 soru da LYS-5 Yabancı Dil Testinde olacak. Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesi esnasında dört yanlış bir doğruyu götürmeyecek.

YGS BAŞVURULARI BAŞLIYOR

ÖSYM sınav takvimine göre, YGS sınavları için başvurular 4 Ocak 2017 Çarşamba günü başlıyor. 18 Ocak 2017'de son başvuruların alınacağı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Haziran ayında gerçekleştirilecek olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile ilgili alınan devrim niteliğindeki kararlar ÖSYS 2017 kılavuzu ile birlikte ÖSYM internet sitesinden duyuruldu.

2017 ÖSYS'DE HANGİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan 2017 ÖSYS değişiklikleri şöyle;

- Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.
- Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.
- LYS'lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır.
- LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır.
- Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.
- Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmiştir.
- Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Emel 1 yıl önce

Yanlışlar doğruları götürmeyecek derken kısa cevaplıları mı kastediyor bütün soruları mı yardımcı olun lütfen

Avatar
Elif 2 yıl önce

İnşAllah böyle bir şey gerçekleşir,öğrencileri biraz düşünürler.

Avatar
sidar 2 yıl önce

ins olur yaw :)

Avatar
Eda 1 yıl önce

İnanamıyorum bu yazılanlar gerçekten doğru mu? Hem yanlışlar doğruyu götürmeyecek hemde ilahiyat LYS den de alacak

Avatar
Eda 1 yıl önce

İnanamıyorum bu yazılanlar gerçekten doğru mu? Hem yanlışlar doğruyu götürmeyecek hemde ilahiyat LYS den de alacak