Bu haber kez okundu.

Sınav öncesi ve sınav anında dikkat edilmesi gerekenler | KPSS 2016

2016 KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavı 20 Kasım'da yapılacak. Memur olma hayali kuran milyonlarca kişi sınava az bir zaman kala son hazırlıklarını yapıyor. Sınavda başarılı olmak ve diğer adayların karşısında daha avantajlı bir şekilde sınava girmek için KPSS sınavı öncesinde ve sınav sırasında bazı dikkat edilmesi gereken ipuçlarını bilmekte fayda var. Sınav esnasında sizi başarıya ulaştıracak tavsiyeleri bu yazımızda derledik.

- Sınavdan önceki gece yani bu gece erken yatmalı ve uykunuzu almalısınız. Sınava uykunuzu almış ve zinde bir şekilde girmeniz, sınav anında dinç olmak noktasında hayli önem teşkil etmektedir.

- Sınav sabahı kahvaltıda hafif yiyecekler yemeyi tercih etmelisiniz. Ağır ve yağlı yiyecekler yemek, sınav anında uykunuzun gelmesine sebep olabilir.

- Sınavdan önceki gün yani bugün meteoroloji internet sitesinden hava tahmin raporlarına bakmalısınız. Sınav günü giyeceğiniz kıyafeti havanın durumuna göre seçmelisiniz. Zira; sınav sırasında üşüyebilir ya da sıcaktan bunalabilirsiniz.

- Sınava giderken yanınıza mutlaka su almalısınız. Küçük pet şişelerde satılan sulardan tercih edebilirsiniz. Ancak su şişesini masanın üzerine koymaktan kaçının. Herhangi bir dikkatsizlik sonucu suyun sınav evraklarının üzerine devrilerek ıslatabileceğini unutmamanız gerekir. Bu riske karşı şişeyi ayaklarınızın yanına koyabilirsiniz.

- Sınav stresinizi, sıranıza oturduktan sonra yenmeye çalışın. Bunu derin bir nefes alarak ve gevşeyerek yapabilirsiniz. Uzmanlar, stres seviyesini azaltmak için derin nefes almanın en iyi yöntem olduğunu ifade ediyorlar.

- Stres seviyenizi orta seviyede tutmaya çalışmalısınız. Bunu başarabilmek için sınava girdiğiniz salondaki tüm adayların sizinle eşit şartlarda olduğunu ve onlarında aynı stresi yaşadığını düşünerek, rahatlamaya çalışın.

- Sınav kitapçığını açtığınızda, öncelikle soruları cevaplamaya en iyi bildiğiniz bölümden başlayın. Sınav sonucuna katkısının büyük olduğu bilinen Matematik ve Türkçe sorularına verdiğiniz cevapları ise eğer sınav süreniz kalırsa yeniden kontrol edin.

- Sınav süresi dolmadan salonu terk etmeyin. Sınav süresinin her saniyesini sonuna kadar kullanın.

- Eğer sınav sırasında sıkıldıysanız veya herhangi bir soruyu cevaplamakta zorlanırsanız, etrafınıza bakın. O anki dikkatinizi bir anlık da olsa sorulardan uzaklaştırın. Sonrasında ise diğer soruya geçerek sınavınıza kaldığınız yerden devam edin.

- Sınavda vereceğiniz cevapları optik kodlama formuna kodlarken kaydırma riskine karşı tek tek ya da sınav bitiminde tümünü kodlamaktan kaçının. Kaydırma yapma gibi hayati bir hatadan kaçınmak için her sayfa bitiminde 3'er ya da 4'er soruyu kodlayarak, sonuçları optik kodlama formuna geçirebilirsiniz.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×