Bu haber kez okundu.

Sur ve Karkamış'taki öğrenciler ders başı yaptı
Terör örgütlerinden temizlenen Diyarbakır'ın tarihi ilçesi Sur'da ve Karkamış'ta DAEŞ tehdidi nedeniyle kapatılan okullar açıldı. İlk ders zilinin çalınmasıyla birlikte yeniden açılan okullar öğrencilerle doldu.

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki terör operasyonları 103 gün sürmüştü. Operasyonlar sırasında bazı okullar yakılarak ateşe verilmişti. Eğitim ve öğretim bu nedenle aksamıştı. Ancak bugün ilk ders zili çaldı ve o okullarda okuyan öğrencilerde diğer açık olan okullara gönderildi. Bugün için ilçede herhangi bir sorun yaşanmadı.

SUR'DA TÜM ÇOCUKLAR OKULA BAŞLADI

Sur Kaymakamı Memduh Tura, yeni eğitim öğretim yılı başlarken ilçede hiçbir sorunun yaşanmadığını söyledi. Tura açıklamasında, ''Geçen sene özellikle hiçbir şekilde imkanı olmayan öğrencileri, belirlediğimiz okullara taşıma yönetmiyle ve yemeklerini karşılayarak çocuklarımızı okullarından uzak tutmamıştık. Bu senede yine aynı prensiple devam ediyoruz. Özellikle Sur içerisinde mağdur olmuş geçen yıl 4500 civarında öğrencimiz vardı. Bunların 3 bin 500'ü taşınmış oldukları okullarımıza nakilleri yapılmıştı. Bin civarı öğrencimiz vardı geçen sene taşıma yöntemiyle okullarına kavuşturduğumuz öğrencilerimiz bu seferde yine en yakın okul neresi varsa nakillerini bizzat takip ederek ve okul müdürlüklerimize de bu konuda kesin talimat vererek nakillerini gerçekleştirdik.'' dedi.

SUR'DA İLK DERS 15 TEMMUZ

Türkiye'nin 81 ilinde olduğu gibi Diyarbakır'da da ilk dersin konusu Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiydi. Çocuklara dağıtılan broşürlerde darbe girişimiyle birlikte demokrasi anlatıldı. Okula başlayan öğrencilerde ise ilk gün heyecanı vardı. FETÖ ile ilişkisi olan öğretmenlerin açığa alınmasına rağmen öğrenciler, öğretmensiz kalmadı. 1616 okulda 18 bin 259 öğretmen ders başı yaptı. 

SINIRDA OKUL HEYECANI

Terör örgütü DAEŞ'in bertaraf edildiği Gaziantep'in Karkamış İlçesi'nde de okullar açıldı. DAEŞ'in attığı havan mermilerinin hedefi olduğu için kapatılan okullarda yeni eğitim ve öğretim dönemi başladı. Geçen yıl terör örgütü tehdidi nedeniyle kapatılan Karkamış Kocatepe İlkokulu, bu yıl yeniden açıldı. Yeni öğretim yılının ilk gününde okulun kitapları ve dolapları yeniden yerleştirildi. Öğrenciler de okullarına tekrar kavuşmanın sevincini yaşadı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×