Bu haber kez okundu.

Sürücü adayları ehliyet sınavına eğitim videosu izleyerek girecek

Bu uygulamayla ilgili yönetmelik 2016 yılının Ocak ayında çıkmıştı. Sürücü adaylarına sınav öncesinde izlettirilecek olan videolu eğitim, Türkiye'nin her yerinde kağıtta yazılı olan yönetmelik maddelerinin sınav yapıcıdan, sınava giren kursiyerden eğitim veren öğreticiye kadar herkesin aynı standartta görüntülü olarak izlemesi ve bu izlediklerini gerçek hayatta uygulamayabilmesini amaçlıyor.

Aracı tek hamlede park etme, yokuşta aracı kaldırma ve sınav başlamadan önce emniyet kemerini takma kuralları gibi daha pek çok kuralın uygulamalı görüntüleri 20 dakikalık tanıtım videosunda yer alacak. Bu tanıtım videosunun sürücü adayına sınav öncesinde izletilmesi ise hem eğitmenlere hem de sürücü adaylarına kolaylık sağlayacak.

Öte yandan 20 dakikalık ehliyet eğitimi videosu sayesinde kafalardaki soru işaretleri ortadan kalkacak. İlk defa ehliyet sınavına girecek olan bir sürücü adayının nasıl bir direksiyon sınavına gireceğini görsel olarak görmüş olacak. Sınav yapıcılarda aynı standartlarda birinin hakkını yemeden, hakkaniyete uygun bir şekilde herkesi aynı standartta sınav yapmaları sağlanacak.

20 dakikalık video, teorik dersler kapsamında 'Araç tekniği' dersinde gösterilecek. Ancak isteyen adaylar, direksiyon sınavı öncesinde de videoyu izleme talebinde bulunabilecek. Ancak uzmanlar sürücü adaylarının direksiyon derslerine mutlaka katılmaları gerektiğini, sadece video seyrederek 'ben yaparım' demenin kolaycılık olduğunu söylüyorlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×