Bu haber kez okundu.

TEOG'da nasıl başarılı olurum? Sınav öncesi bunları yapın!

TEOG son dakika uyarısı mutlaka okumalısınız. Milyonlarca 8. sınıf öğrencisinin liseye girmek için ter dökeceği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı'na (TEOG) 2. dönem testlerine sadece saatler kaldı. Öğrenciler bu sürede ne yapacakları konusunda internette araştırma yaparken biz de onlar için TEOG'da başarıya götürecek bazı tavsiyeleri ele aldık.

Değerli öğrenciler, öncelikle okuldaki başarınız ne kadar yüksek olursa olsun aşırı heyecan ve kaygı nedeniyle sınavda hata yapabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle sınav bitene kadar sakin olmaya çalışın. Hatta sınav esnasında 3-5 saniyeliğine de olsa başınızı kaldırıp etrafa bakın. Diğer arkadaşlarınızın da sizin gibi sınavda olduklarını unutmayın. Yani bu sınava sadece siz girmediniz.

TEOG korkulacak bir sınav değildir. Liseye giriş öncesinde lise öğreniminizi daha iyi bir okulda sürdürmeniz için gerekli olan bir sınavdır. Bundan dolayı TEOG'dan korkmanıza gerek yok. Bu kapsamda sınav öncesinde ve sınav sırasında dikkat edilmesi gereken bazı ipuçlarını yazımızdan okuyabilirsiniz.

TEOG'dan önce dinlenin

SINAVDAN ÖNCEKİ GÜN DİNLENİN

Sınava girildiğinde zihnin dinlenmiş ve kendini yenilemiş olması öğrencilere artı puan kazandıracağı gibi olası kaygı düzeyini de önemli ölçüde azaltacaktır. Bu nedenle sınavdan önceki gün ders çalışmayı bırakın ve gününüzü en sevdiğiniz şeyleri yaparak ya da dinlenerek geçirin. Eğer ille de aklınıza takılan bir konu var ve kitaplarınıza mutlaka bakmanız gerekiyorsa, kısaca bir göz gezdirin. Zihnizini yormaması adına bu sürenin kısa tutulması son derece önemlidir.

TEOG'dan önce yürüyüş yapın

YÜRÜYÜŞE ÇIKIN

Sınav stresinden uzaklaşmanın en harika yolu ise sokağa çıkıp yürümektir. Açık havada yapacağınız yürüyüş hem beyninize oksijen gitmesine hem de aklınızdaki sınav kaygısının azalmasına katkı sağlayacaktır. Dilerseniz bisiklete atlayıp arkadaşlarınızla bir tura da çıkabilirsiniz. Ancak futbol, basketbol gibi sakatlanma riski olan sporları yapmamanızı öneriyoruz.

Uyku saati

UYKU SAATİNİZİ DÜZENLEYİN

İnsan yaşamında uykunun yeri tartışılmaz. Hele hele ertesi gün sınava girilecekse o akşam mutlaka erken yatılmalıdır. Eğer normal şartlarda geç saatlere kadar uyanık kalıyor ve gecenin geç bir vaktinde uyuyorsanız derhal bundan vazgeçin. Bugünden itibaren sınava kadar mutlaka uyku saatinizi bir düzene oturtmalısınız. Sınavdan önceki gece ise uyku saatinizi sınava gireceğiniz saate göre ayarlamayı sakın ihmal etmeyin. Ergenlik çağındaki bir insanın günde 6 ila 8 saat arasında uykuya ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Sabah kahvaltısı

HAFİF YİYECEKLER TÜKETİN

Sınava kadar bol bol meyve ve sebze yemeye özen gösterin. Daha önce hiç yemediğiniz yiyecekleri denemek için bile olsa tercih etmeyin. Sınav sabahı ise erkenden kalkıp kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin. Ancak kahvaltıda tıka basa yemek yerine hafif yiyecekler yiyin ve bol sıvı tüketmeyin. Aksi halde sınav sırasında zor durumda kalabilirsiniz.

Sınav kalemi ve silgi

SINAV HAZIRLIKLARINIZI TAMAMLAYIN

Sınav için yanınızda olması gereken kalem, silgi ve sınava giriş belgesi gibi şeyleri önceden çantanıza koymayı unutmayın. Hatta mümkünse her ihtimale karşı bunların yedeklerini de hazırlayın. Sınav sabahı bunları hazırlayacağım diye uğraşmak yerine çantanızı alıp evden erkenden çıkarak zamanınızı yürüyüş yaparak harcayabilirsiniz.

Soruları sonuna kadar okuyun

SORULARI SONUNA KADAR OKUYUN

Sınav kağıdınız önünüze geldiğinde ve sınav başladığında, size sorulan soruları iyice okumaya özen gösterin. Sınavlarda yapılan yanlışların önemli bir bölümü soruları tam olarak anlayamamaktan kaynaklanır. Özellikle değildir, olmamalıdır, yapılamaz, olamaz ya da hangisinde değildir gibi ifadelere mutlaka dikkat edin.

ACELE ETMEYİN

Sınav süresi size göre ayarlanmıştır. Yani zamanım yetmeyecek diye soruları hızlı hızlı cevaplamanıza gerek yok. Sakin olun ve her soruyu dikkatlice okuduktan sonra anlayarak cevaplayın. Cevap kağıdında nereye işaret koyduğunuza da özellikle dikkat etmelisiniz. Yaptığınız sorunun numarası ile cevap kağıdındaki numarayı mutlaka karşılaştırın.

ÇÖZEMEDİĞİNİZ SORUYU GEÇİN

Sınavda zorlanacağınız sorular da çıkabilir. Konu ya da soru türü size tanıdık gelse de zorlandığınız anda ille de cevaplayacağım diyerek zaman harcamayın. Bir iki defa okuduktan sonra hala anlayamadıysanız ve çözemiyorsanız diğer soruya geçin. Zamanınız kalırsa çözemediğiniz soruya yeniden dönüş yaparsınız. Bu sefer çözme ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Anahtar Kelimeler:
Teog
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner1