Bu haber kez okundu.

TEOG üçüncü tercih başvuruları başladı

İstedikleri liseye yerleşemeyen veya istedikleri herhangi bir liseye 3. nakil başvurusu yaptırmak isteyen öğrenciler 2016 lise nakil başvurusu işlemini 29 Ağustos tarihinden itibaren yapabilirler.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) eokulyd.gov.tr internet sitesinden erişilebiliyor. İsteyen öğrenciler internet tarayıcısının arama kısmına eokulyd.meb.gov.tr yazarak aşağıdaki görselde gözüken sayfa üzerinden TEOG Lise Boş Kontenjanlar listesine erişebilirler.

E-Okul Boş Kontenjan

MEB 3. NAKİL BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yapılan ortak sınavlar sonucunda; toplam 1 milyon 176 bin 711 öğrencinin yerleştirmeye esas puanları ve tercihleri doğrultusunda işlemleri gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler istemeleri halinde 15-19 Ağustos, 22-26 Ağustos, 29 Ağustos-2 Eylül 2016 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir. Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, herhangi bir ortaokul müdürlüğünden boş kontenjan şartı aranmaksızın yapılabilecektir.
   
Öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurusunda 3 tercih yapacak ve bu tercihlerini bir ortaokul müdürlüğünden onaylatacaklardır. Alınan tercihler doğrultusunda yerleştirmeye esas nakiller YEP üstünlüğüne göre merkezî olarak yapılacaktır. Yerleştirmeye esas nakil sonuçları ise, 22 Ağustos, 29 Ağustos ve 5 Eylül 2016 tarihlerinde ilan edilecektir.

TERCİH VE NAKİL TAKVİMİ

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 09-15 Ağustos 2016
Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 19 Ağustos 2016
Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 19-23 Ağustos 2016
Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı: 26 Ağustos 2016
Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 29 Ağustos - 2 Eylül 2016
Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı: 05 Eylül 2016

TEOG NAKİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

TEOG Yerleştirmeye esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecekler. Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki haklarından vazgeçmiş sayılacaklar. Yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek. Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek.

Açık ortaöğretim kurumuna yerleştirilen öğrenciler için ise, 7-10 Eylül tarihlerinde istemeleri halinde il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınarak, 11 Eylül´de nakil yerleştirmesi yapılabilecek. Bu işlemin ardından yerleştirme işlemi tamamlanacak ve 14 Eylül 2015 tarihinde eğitim öğretime başlanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
İREM 2 yıl önce

İstediğim lise çıkmadı. Üzgünüm. Ama bu sayfayı okuduktan sonra bir sürü bilgim oldu.:-):) teşekkürler.:)