Bu haber kez okundu.

Üniversite ek yerleştirme başvuruları başladı

Üniversite sonuçlarının açıklanmasından sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylar için ek yerleştirme tercih işlemleri detayları haberimizde. Peki 2016-ÖSYS ek yerleştirme işlemi nasıl yapılacak? LYS 2. tercih ek yerleştirme ücreti ne kadar? ÖSYM üniversite boş kontenjan listesi açıklandı mı? İşte üniversite ek yerleştirme işlemleri detayları...

ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME TERCİH İŞLEMLERİ TARİHİ

2016 Yükseköğretim Geçiş Sınavı (YGS) ve 2016 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçları açıklamasının ardından boşta kalan adaylar, 2016-2017 öğretim yılı için üniversitelerdeki boş kontenjanlara ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacak. Adaylar, 2016-ÖSYS Ek Yerleştirme tercih işlemlerini, 26 Ağustos - 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirebilecekler.

LYS 2. TERCİH EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ NE KADAR?

LYS 2. tercih işlemleri için ek yerleştirme başvuru ücreti belli oldu. ÖSYM tarafından yapılan son dakika ek yerleştirme ücreti açıklamasına göre adaylar LYS ek yerleştirme için 15 TL ücret ödeyecekler. Bu ücret, ilgili bankalara tercih süresi bitiminden sonraki ilk resmi iş günü saat 23.59'a kadar yatırılacak. Süre tamamlandıktan sonra ise ek yerleştirme ücreti ödemesi yapılamaz. Ek yerleştirme ücreti ödeme işlemi, resmi iş günlerinde ve resmi mesai saatleri içerisinde yapılabilmektedir.

ÜNİVERSİTE EK YERLEŞTİRME BOŞ KONTENJAN LİSTESİ VE KOŞULLAR

Üniversite ek yerleştirme programları ile boş kontenjan ve koşullar 2016-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzunda yayımlandı. Adaylar kılavuz içindeki Tablo-3 ve Tablo-4'ten faydalanarak tüm bilgileri edinebilecekler. LYS Tablo-3 'te 2 yıllık ön lisans programları, LYS Tablo-4 'te ise 4 yıllık veya daha fazla yıllık lisans programları yer alıyor.

2016-ÖSYS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME KILAVUZU

ÖSYM resmi internet sitesinden yayımlanan 2016-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuz ve Başvuru Bilgileri sayfasında aşağıdaki verilere ulaşılabiliyor.

- Genel Bilgiler 
- Tablo-3. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları 
- Tablo-4. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Lisans Programları 
- Tablo-3 ve Tablo-4'te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları 
- Tablo-6A Ortaöğretimdeki Alanlar İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları 
- Tablo-6B-1 Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Alanları İle Aynı Alanlardaki Lisans Programları 
- Tablo-6B-2 Teknoloji Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Turizm Fakültesi Lisans Programları 
- Tablo-6C Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Mesleki Yüksekokulu ve Açık Öğretim Ön Lisans Programları 
- Tablo-7 Okul Türleri ve Kodları 
- Tablo-8 Ortaöğretim Kurumlarındaki Alanlar ve Kodları 
- Dilekçe

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×