Bu haber kez okundu.

Valilik açıkladı! İstanbul'da okul saatleri belli oldu

İstanbul'da okulların ders başlama saatleri belli oldu. İstanbul Valiliği son dakika açıklamasını az önce yaptı. Yapılan açıklamaya göre ikili eğitimde en erken ders saat 08.00'da başlayacak.

2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılı geçtiğimiz pazartesi günü 1. sınıfların ders başı yapmasıyla başlamıştı. Diğer sınıflar ise 18 Eylül pazartesi günü ilk zilin çalmasıyla ders başı yapacak.

Dersler en erken saat 8:00'de başlayacak

Milyonlarca öğrenci ve veli, derslerin saat kaçta başlayağının açıklanmasını bekliyordu. İstanbul Valiliği de yaptığı son dakika açıklamayla okullarda derslerin başlayacağı saati açıkladı. Buna göre İstanbul'da okullarda dersler ikili eğitimde en erken saat 8:00'de başalayacak.

Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, illerdeki okula başlama saatleriye ilgil yetkinin valilerde olduğunu belirtip 'Valilerimiz okul saatleriyle ilgili en doğrusunu bulacaklardır' demişti. İlk duyuru İstanbul Valliği'nden geldi. Binlerce öğrencinin eğitime başlayacağı İstanbul'da valilik "İkili eğitim yapan okullarda en erken ders, saat 08.00'de başlayacak"  açıklaması yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada, bu yıl da geçerli olacak tekli saat uygulamasının ilk kez uygulandığı 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında özellikle ikili eğitim-öğretim yapan okullardaki öğrencilerin kış aylarında sabah okula çok erken gitmeleri kaynaklı eğitim, öğretim ve ulaşım konularında sıkıntılar ve yakınmaların valiliğe intikal ettiği belirtilerek, şöyle denildi:"Bu sorun ve sıkıntıları çözmek amacıyla konunun tarafları olan okul idareleri, veli ve servis taşıyıcıları başta olmak üzere ilgili kurumlarla yapılan görüşmelerde, ilimizde ikili eğitim öğretim yapan anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretimin sabah başlama saatinin daha ileri saate alınmasının uygun olacağı görüşüne varılmıştır. Bu kapsamda, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında ilimizde ikili eğitim yapan anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretimin en erken sabah 08.00'de başlaması kararı alınmıştır."

Hava aydınlanmadan ders başlamayacak

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmasının engellenmesi için bir genelge yayınlayarak, taşımalı sistem ve özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi talimatını vermişti. Tüm valiliklere gönderilen genelgede 2017/2018 eğitim-öğretim yılında kış saati uygulamasına geçilemeyeceği belirtilerek, okula giriş ve servis saatlerinin valilikler tarafından belirlenmesi gerektiği vurgulanmıştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×