Bu haber kez okundu.

Yarın okullar tatil mi? MEB'den 10 Kasım açıklaması

Türkiye'de her resmi bayram veya anma günü etkinlikleri öncesinde merak edilen soruların başında 'okullar tatil mi' geliyor. Yarın ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat yıldönümü olması münasebetiyle bugün de aynı sorunun cevabı araştırılmaya başlandı. Özellikle öğrenciler 10 Kasım Perşembe tatil mi değil mi diye MEB'den gelecek resmi açıklamayı beklemeye başladılar.

Her sene takvim yaprakları 10 Kasım'ı gösterdiğinde ülkemizde Atatürk'ün gözlerini yumduğu gün olması vesilesiyle anma törenleri düzenleniyor. Yarın yani Perşembe günü de okullarda ve resmi dairelerde belirlenen 10 Kasım programı kapsamında törenler yapılacak. On Kasım'da saatler 09.05'i gösterdiğinde tüm Türkiye'de saygı duruşu yapılacak. Ardından okullarda ise Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ü anlatan şiirler ve kompozisyonlar okunacak.

MEB'DEN 10 KASIM AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı geçmiş yıllarda 10 Kasım'la ilgili resmi açıklama yapmıştı. Açıklamada, 10 Kasım Atatürk'ü Anma gününün tatil olmayacağı ve okullarda gerçekleştirilecek anma törenlerinin ardından eğitim öğretime devam edileceği belirtilmişti.

10 KASIM'IN ÖNEMİ

Kasım ayının 6'ncı ve 10'uncu günleri arası Atatürk Haftası'dır. 10 Kasım 1938'de saatler 9'u 5 geçeyi gösterdiğinde Mustafa Kemal Atatürk hayata veda etmiştir. Bu nedenle ülkemizde her yıl 10 Kasım günü Atatürk'ün anısına anma törenleri yapılmaktadır. Takvimler o günü gösterdiğinde Anıtkabir hem devlet erkanı hem de vatandaşlar tarafından ziyaret edilmektedir. Başkent Ankara'da ise resmi törenler yapılır. Her yıl Atatürk'ün gözlerini yumduğu vakit geldiğinde ise tüm şehirlerde hayat durur ve herkes atamızın anısına saygı duruşunda bulunur. Öte yandan tüm resmi kurumlardaki Türk bayrakları ise yarıya indirilir.

10 Kasım programlarının hemen bitiminde ise öğrenciler sınıflarına geri dönecek. Yani 10 Kasım Perşembe (yarın) okullar tatil değil. Türkiye'de bugün resmi tatil olarak kutlanmadığı için okullar, kamu kurum ve kuruluşları, PTT şubeleri ve bankalar tüm gün boyunca açık olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×