Bu haber kez okundu.

Yeni EBA yayında! Android ve iOS uygulaması da çıktı

Eğitim Bilişim Ağı olarak bilinen EBA sistemi, MEB tarafından hayata geçirilen bir sistemdir. EBA'da öğrenciler okuldaki derslerine destekleyici, öğretmenler ise ders işleyişinde kullanabilecekleri içerik ve materyallerden faydalanabiliyorlar. Uzun zamandır karmaşık bir arayüzle hizmet veren EBA sistemi bugünden itibaren daha kullanışlı özellikleriyle yayın hayatına başladı. Peki EBA sisteminde hangi yenilikler yapıldı? İşte detaylar...

EBA'NIN YENİ ÖZELLİKLERİ

Yenilenen EBA'da artık haber, video, görsel, ses, kitap, dergi ve doküman modülleri ''İçerik'' isimli başlık altında sunulmaya başlandı. Bu sayede öğrenciler ve öğretmenler bu alanlara daha kolay ulaşabiliyor. İçerik sayfalarında ise daha sade ve aranan bilgilerin rahatlıkla erişilebileceği bir tasarım yapılmış durumda. Kullanıcıların paylaşımları daha hızlı yapabilmesi içinde EBA sayfalarının sağ alt köşesine ''Kırmızı'' buton eklemesi yapılmış.

EBA Haber

Kullanıcıların profil sayfalarında da yenilikler görmek mümkün. Bunlar arasında aktivite detayları, ders modülü istatistiklerinin görüntülenmesi sağlanırken başkalarının hangi alanları görebileceği de kontrol edilebiliyor. Öte yandan EBA Haber Modülü'nde yapılan değişiklikle içeriklerin sosyal medya sitelerinde paylaşılabilmesi sağlanmış.

EBA Ders girişi

EBA DERS ÖZELLİKLERİ

EBA Ders bölümünde yapılan yenilikler ile öğretmenlerin kendi aralarında akademik işbirliği yapabilmesi ve öğrencileriyle eğitsel paylaşımlarda bulunabilmesi mümkün hale getirilmiş. Öğretmenler EBA Ders modülünde oluşturdukları veya takip ettikleri gruplar içerisinde eğitsel tartışmalara katılabiliyor, paylaşımlar yapabiliyor, öğrencilere çalışma gönderebiliyor ve kendine özel takvim planına göre gönderdiği çalışmaları ve yaklaşan etkinlikleri kolayca takip edebiliyor.

Öğrenciler ise EBA Ders sayesinde sınıf arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikte ders çalışma, iletişim kurma ve paylaşımda bulunma işlemlerini kolayca yapabiliyorlar. Ayrıca öğretmenin verdiği ödev ve alıştırmaları takvimden anlık takip ederek çalışmalarını zamanında yapabiliyorlar. Kısacası öğrenciler istedikleri zaman diledikleri konulara çalışabilecekler. EBA Ders girişi yapmak için T.C. Kimlik numarası ve şifrenizi girmeniz yeterli.

EBA'NIN YENİ LOGOSU

Eğitim Bilişim Ağı EBA'nın logosu da değişti. Kırmızı renkle tasarlanan yeni logo daha estetik ve günümüzü yansıtan detayları ile dikkat çekiyor. Logonun hemen altında ise ''Eğitim, daima'' ifadesi yer alıyor.

EBA MOBİL UYGULAMASI YAYINDA

Android ve iOS işletim sistemli cep telefonu olan öğrenci ve öğretmenler için de Mobil EBA uygulaması yayınlandı. Şimdilik sadece Android için yayınlanan uygulama kısa süre sonra iOS tabanlı cihazlar içinde indirilebilir olacak. EBA uygulaması üzerinden platformda bulunan haber, video, kitap ve dergi bölümlerine rahatlıkla ulaşılabiliyor, içeriklerden yararlanılabiliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×