Bu haber kez okundu.

YGS başvuruları başladı. Üniversite sınavına katılacak olan öğrenciler başvurularını ÖSYM başvuru merkezlerinden veya sınav koordinatörlüklerinden yapabilecekler. 2017 YGS sınavı son başvuru tarihi ise 18 Ocak 2017 olarak açıklandı. Peki YGS başvurusu nereden ve nasıl yapılacak? YGS başvuru ücreti ne kadar, hangi bankalara yatırılacak? YGS başvuruları ne zaman bitecek? gibi soruları merak edenler için ÖSYM YGS 2017 Kamu Spotu videosu yayınladı. Bu videoyu izlemeden ve ÖSYS kılavuzunu iyice incelemeden başvuru yapmayınız.

YGS BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILACAK?

Hayallerindeki üniversiteye girmek için derslerine sıkı bir şekilde çalışan öğrencilerin sınav heyecanı bugün başladı. Üniversiteye girişte LYS sınavlarından önceki ilk adım olan YGS sınavı için başvuruların başlamasıyla lise son sınıf öğrencileri başta olmak üzere sınava katılmak isteyen tüm adayları telaş sardı. YGS'ye girecek olan adaylar, sınav başvurularını, ÖSYM başvuru merkezleri ya da ÖSYM sınav koordinatörlüklerine giderek yapabilecekler. Adayların başvuru için yanlarında Nüfus Cüzdanı veya Çipli kimlik kartı ya da pasaport gibi kimlik beyanı yapılabilen belge götürmek zorundalar.


YGS Başvurusu için ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi giriş ekranı

Öte yandan halen lisede okumaya devam eden öğrenciler ise başvurularını kendi okul müdürlüklerinden yapabilecekler. ÖSYM tarafından okulu başvuru merkezi olarak belirlenmeyen adaylar ise ilgili başvuru merkezine yönlendirilerek, bu merkezde başvuru işlemlerini yapabilecekler. Ayrıca YGS başvuru işlemi internet ortamında da yapılabiliyor. Bunun için ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi (ÖSYM AİS) https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden T.C. Kimlik Numarası ve giriş şifresinin girilmesi gerekiyor.

YGS SINAV ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILACAK?

Sınava girecek olan adaylar, aşağıda verilen bankalardan herhangi birine ya da ÖSYM'nin internet sayfasındaki 'ÖDEMELER' alanından kredi kartı ile YGS ücreti ödemesi yapabilecekler. ÖSYM YGS sınav ücretini 60 lira olarak belirledi. Bankadan para yatıracak adaylar ödeme esnasında banka görevlisine, ÖSYS başvurusu yaparken bildirdikleri T.C. Kimlik numarası, adı ve soyadı ile girecekleri sınavın adını söylemeleri gerekmektedir.

YGS sınav ücretinin yatırılabileceği bankalar şöyle;

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç), Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç), Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı, Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler, Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

2017 ÖSYS DEĞİŞİKLİKLERİ

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYS), 2017 YGS sınav kılavuzunu açıkladı. Öte yandan bu yıl ki üniversite sınavlarına yönelik devrim gibi değişikliklerin yapıldığı da YGS kılavuzu açıklaması ile birlikte ortaya çıktı. Buna göre LYS'de kısa cevap dönemi başlarken ayrıca bazı testlerde dört yanlışın bir doğruyu götürmeyeceği öğrenildi. ÖSYM aynı zamanda YGS ve LYS sınavlarında binaya alış saatlerinde de değişikliğe gidildiğini duyurdu. 

Sınav binasına giriş saatlerine getirilen değişikliğe göre; adayların sınav binasına alınma işleminin sınava başlama saatinden 15 dakika önce sonlandırılmasına karar verildi. Yani YGS ve LYS sınavlarında yapılacak sabah oturumlarına adaylar sınav binalarına en son 09.45'te girebilecekler. LYS öğleden sonra oturumlarında ise adaylar en geç 14.15'te sınav yerlerine alınacaklar. Bu saatlerden sonra sınava katılmak için binaya gelen adaylar salona alınmayacak.

ÖSYM'nin 2017 ÖSYS değişikliklerini içeren haberimize aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×