Bu haber kez okundu.

YGS'de en çok soru çıkan konular nelerdir?

Lise son sınıf öğrencileri başta olmak üzere üniversite hayali kuran milyonlarca adayın gireceği YGS sınavı 12 Mart pazar günü yapılacak. Sınav öncesinde son hazırlıklarını yapan adaylar 'YGS'den hangi konulardan sorular çıkacak?', 'YGS sınavında en çok çıkan konular hangileri' diye araştırma yapmaya başladı. Öğrencilerin bu merakını gidermek için yazımızda YGS'de en çok çıkan konular hakkında bir çalışma yaptık.

İşte YGS'de en çok sorunun çıkacağı 8 konu...

2017 YGS TÜRKÇE KONULARI

1- Paragraf Bilgisi: Türkçe testinin en önemli konusudur. Seçilmiş cümleler, metin parçalarında paragraf anlatımları, cümle yapıları, cümle anlamları, ana düşünce ve düşünceyi geliştirme yolları bu konu kapsamında yer almaktadır. YGS'de her sene yaklaşık 25 soru Türkçe testi içerisinde Paragraf sorusu olarak sorulmaktadır. Bu sorulara doğru yanıt vermek için soruyu yorumlamanız ve okuduğunuzu anlamanız gerekir. Sınavda en fazla zamanı da bu konu almaktadır. Son yıllarda adayların en çok zorlandığı konu olduğunu da söylemekte fayda var.

2- Cümle Bilgisi: Yine Türkçe testleri arasında sorulan bu konuda cümlede anlam, dilek ve istek cümleleri, cümle öğeleri ile metinde kazandıkları anlamlara göre cümle soruları sorulmaktadır. Soruları yanıtlarken iyi düşünülmesi gerekir. Hem yorum hem de bilgiye dayalıdır. Bu konudan her sene 5 veya 6 soru gelmektedir.

3- Anlatım Bozuklukları ve İmla Kuralları: Bu konu öğrencilerin ilköğretimden beri sürekli gördükleri konular arasında. YGS sınavında yaklaşık 10 soru sorulmaktadır. Bunlardan tahmini olarak 8'i kolay 2'si ise orta zorluktadır. Anlatım bozuklukları be imla kuralları konusu net sayısını artırmayı hedefleyen öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır.

2017 YGS MATEMATİK KONULARI

4- Sayılar: Matematik testindeki sayı soruları, doğal sayılar, rasyonel sayılar, mutlak değer, üslü işlemler, köklü işlemler gibi konuları kapsamaktadır. YGS sınavında bu konudan yaklaşık 10 soru gelmektedir. Genel olarak sorulara doğru yanıt vermek için işlem yeteneği gerekir.

5- Problemler: Matematik testinde sorulan konuların başında gelmektedir. Adayların en çok zorlandıkları konular arasındadır. Bu konu kapsamında sorulan soruların başında işçi, havuz, sayı, yaş ve hız problemleri yer alır. Ezberden çok mantıkla cevaplanması gereken problem soruları her yıl yaklaşık 10 tane çıkmaktadır.

6- Olasılık ve İstatistik: Öğrencilerin temel kavram ve standart çözüm yollarını öğrenmeleri halinde hiç zorlanmadan çözebilecekleri türden sorular çıkmaktadır. Konu kapsamında YGS sınavında permütasyon, kombinasyon ve binom açılımı gibi temel kavramlardan sorular gelmektedir. Çıkan soruların yüzde 15'i kolay, yüzde 45'i orta zorlukta ve yüzde 40'ı zor seviyededir.

2017 YGS FEN BİLİMLERİ KONULARI

7- Bileşikler: Kimya'nın en temel konuları arasındadır. Formüllerin yazımı, iyonik bağlar, kovalent bağlar, organik bileşikler ünitelerini kapsar. YGS sınavının vazgeçilmez konularından olan Bileşiklerden her yıl yaklaşık 3-4 soru çıkmaktadır.

8- Hücre: Biyoloji dersinin temel konusudur. Geniş kapsamlı olmasıyla dikkat çeken bu konudan YGS sınavında 3-4 soru gelebilir. Bu sorular arasında hücre yapısı, canlıların bileşenleri, hücre türleri gibi konular yer almaktadır.

9- Madde ve Özellikleri: Fizik temellerini oluşturan en önemli konudur. Katı, sıvı ve gazların temel özellikleri, gazlarda basınç genleşme gibi konulara hakim olan adaylar YGS sınavında konuyla ilgili çıkan konulara rahatlıkla yanıt verebilecekleri gibi olumlu yönde farklılık yaratabileceklerdir.

10- Doğal Sistemler: Lise 9. sınıfta görülen doğal sistemler konusu Coğrafya dersinin temel konuları arasında yer alır. Yaklaşık 5-6 soru çıkan doğal sistemlerden harita bilgisi, koordinat sistemleri, izohipsler, dünyanın şekli, iklim bilgisi ve kuvvetler gibi sorular gelmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×