Bu haber kez okundu.

YGS puan hesaplama 2017 kaç soru net yapan kaç puan alır?

2017 YGS sınavı sona erdi. Üniversite hayali kuran adaylar için YGS puan hesaplama işlemi nasıl yapılır bu yazımızda derledik. Öğrenciler YGS sonuçları açıklanmadan YGS kaç soru kaç puan getirir?, YGS'de kaç net yaparsam kaç puan alırım? gibi soruların yanıtlarını kolaylıkla öğrenebilecekler. 2017 YGS puan hesaplama tablosu sayesinde YGS puan hesaplama bilgilerini haberimizde bulabilirsiniz. ÖSYM YGS puan hesaplamasına göre, YGS sınav sorularının hepsini yani 160'ını da doğru yanıtlayan adaylar 500 tam puan alacaklar.

YGS SORULARININ PUANA ETKİSİ

Öğrencilerin en çok merak ettikleri konular arasında 'YGS sınavında kaç net çıkarsa kaç puan alınır?' başı çekiyor. Sınavda sorulan her sorunun değeri ÖSYM tarafından belirlenen puanlara göre değişiklik göstermektedir. Çünkü YGS testlerinin ağırlık katsayıları tüm puan türlerinde farklı olmaktadır. Mesela sayısal puanları oluşturulurken Temel Matematik ve Fen Bilimleri bu puan türünde yüzde 70 oranında etki göstermektedir. Diğer yandan sayısal puan türüne Türkçe ve Sosyal Bilimler testleri de yüzde 30 etkilemektedir. YGS soruları ile öğrencilere 40 soru Türkçe'den, 15 soru Tarih'ten, 12 soru Coğrafya'dan, 8 soru Felsefe'den, 5 soru Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nden, 40 soru Temel Matematik'ten, 14 soru Fizik'ten, 13 soru Kimya'dan ve 13 soru da Biyoloji'den olmak üzere toplam 160 soru sorulmaktadır. 

YGS'DE KAÇ NET KAÇ PUAN GETİRİR?

ÖSYM YGS puan hesaplama tablosuna göre, YGS'de sorulan 160 sorunun hepsini doğru cevaplayanlar 500 tam puan alacak. Her testten 36 soru olmak üzere toplam 144 net çıkaranlar ise 460 puan alabilecekler. Eğer her testte sorulan sorulardan 8'er tanesine doğru yanıt verilirse yani 32 net çıkarılırsa 180 puan alınacak ve LYS sınavına katılma hakkı elde edilecek. Her testten 5 net çıkaran adaylar da 150 puan alarak YGS barajını aşmış olacak.

YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinin en az birinden 150 - 179.9 arası alanlar Meslek Yüksekokulu Ön Lisans ve Açıköğretim programlarını tercih edebilecekler. Ancak LYS sınavlarına giriş hakkı kazanamayacaklar. YGS puan türünün en az birinden 180 ve üzeri alanların ise iki hakkı olacak. Bunlardan birisi Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) katılma hakkı, diğeri de MYO Ön Lisans ve AÖF programlarını tercih etme hakkı.


YGS 2017 puanlama tablosu

YGS 150 BARAJI KAÇ NET YAPILIRSA GEÇİLİR?

YGS sınav sonuçları açıklandığında 150 puanı geçen öğrenciler açıköğretim ve önlisans programlarının yanında bazı lisans programlarını da tercih etme hakkı kazanacaklar. Bu adaylar ayrıca üniversitelerin kendi düzenledikleri özel yetenek sınavlarına giriş yapabilecekler. YGS 150 barajını aşmak için YGS'de her testte yüzde 12.5 başarı oranı yakalanması gerekiyor. Yani 40'ar soruluk 4 farklı testten ortalama 5'er net çıkarıldığı takdirde YGS barajı olan 150 puan aşılmış oluyor.

YGS 180 BARAJI KAÇ NET YAPILIRSA GEÇİLİR?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ikinci baraj puanı ise 180'dir. Adayların LYS sınavlarına katılması için 180 puanı aşmaları gerekiyor. Bu barajı aşmak için YGS'de sorulan 160 soruda yüzde 20'lik başarı oranının yakalanması gerekiyor. Yani YGS 180 puan barajının aşmak isteyen adaylar, 4 testten ortalama 8'er net çıkararak LYS'ye girmeleri için gerekli olan başarı oranını yakalayabilecekler.

YGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Üniversiteye girişte ilk aşama olan YGS'de uygulana testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirilmektedir. YGS sonuçları, Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden her biri için standart puan baz alınarak hesaplanmaktadır. Testlerin standart puan hesaplamasında izlenen yol şöyledir.

- Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri alınarak adayın ilgili testten aldığı ham puan bulunur.

- Lise son sınıfta okumaya devam eden tüm adayların testlerden aldıkları ham puanlar kullanılarak ilgili testin ortalama ve standart sapması bulunur.

- Sınav sonrası yapılan analizlerde testlerden birinde hatalı soru tespit edilirse o testte en az bir cevabı bulunan tüm adayların bu soruya doğru yanıt verdiği kabul edilir. Adayların puanları diğer sorulara verilen cevaplar ile birlikte hesaplanır.

YGS Puan Hesaplama 2017 AYGS hesap tablosu

AĞIRLIKLI YGS PUANI HESAPLAMA

ÖSYM hesaplanan standart puanları ağırlıklandırarak, adayların Ağırlıklı YGS puanlarını (AYGS) hesaplayacaktır. Bu hesaplamanın yapılması için adayların YGS testlerinin en az ikisinden 0,5 ve üzeri hem puan almış olmaları gerekir. Bu koşulları sağlayan adayların AYGS puanı hesaplanır. AYGS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanlan oluşturulacaktır. AYGS puanlan YGS puanlarına dönüştürülürken, ilgili testlerin her birinden 4 ham puan alan Adayların 140 YGS puanı; 8 ham puan alan Adayların da 180 YGS puanı almaları sağlanacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
reyiz 1 yıl önce

cok zordu ozellikle mat