Bu haber kez okundu.

YGS Tercih Robotu | YGS puanıyla hangi üniversiteye girebilirim?

YGS sonuçları 2017 açıklaması sonrasında aldığınız puanla hangi üniversiteye girebileceğinizi ve hangi bölümleri tercih edebileceğinizi öğrenmek için YGS Tercih Robotu sayfasını kullanabilirsiniz. YGS puanıyla hangi üniversite ve bölüme girebilirim sorusunun yanıtını öğrenmek için YGS tercih robotuna 2017 YGS puan sonuçları bilgisini yazmanız gerekiyor.

Aşağıda erişim için linkini verdiğimiz YGS Yerleştirme Robotu, Bahçeşehir Üniversitesi'ne bağlı UBIT birimi tarafından hazırlandı. YGS puanıyla kolay tercih yapmanızı sağlayacak bu sistem sayesinde puanınıza göre tercih yapabileceğiniz üniversite ve bölümlerin listesini görebilirsiniz.

YGS TERCİH ROBOTU GİRİŞİ (Buraya tıklayarak yerleştirme robotu sayfasına ulaşabilirsiniz.)

YGS TERCİH ROBOTU NASIL KULLANILIR?

Üniversite adaylarının en çok merak ettikleri soruların başında şüphesiz 'YGS puanı ile öğrenci alan üniversite bölümleri hangileri?' geliyor. ÖSYM, YGS sınav sonuçları 2017 açıklaması sonrasında tüm adaylar YGS puanıyla hangi üniversiteye girebilirim diye araştırma yapmaya başlayacak. Bunun için UBIT, YGS Kolay Tercih Robotu sistemini devreye aldı. Adaylar bu sistem üzerine YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinden birisini kullanarak tercih yapabilecekleri üniversite bölüm listesi tablolarına kolaylıkla erişebiliyor. YGS Tercih robotu kullanımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

ÖNCE İLLERİ SEÇİN

YGS Tercih Robotu sayfasına giriş yaptıktan sonra ilk yapmanız gereken illeri seçmek olacak. Haritadan tercih yapmak istediğiniz illere tıklayın. Seçtiğiniz ili kaldırmak için üzerine tekrar tıklayın. İl isimleri haritanın sağ üst kısmında görüntülenecektir.

PUAN TÜRÜ SEÇİMİ YAPIN

YGS Tercih Robotu sayfasındaki 'puan türü' alanı zorunlu giriş yapılan bir alandır. Puan türünü belirtmeden tercih yapamazsınız. Hangi puan türünü seçmeliyim? diye merak ediyorsanız ilgili bölümün altındaki linke tıklayarak bunu öğrenebilirsiniz. Puan türü alanında MF, TM, TS, YGS ve DİL puan türleri yer almaktadır. Bunlardan sizin için uygun olanı seçebilirsiniz.

PUAN YA DA BAŞARI SIRASI

Bunu belirtmek tamamen sizin tercihinize kalmış. Eğer puan ya da başarı sırasını belirtmek istiyorsanız ilgili seçeneği işaretleyip hemen altına 'Min' ve 'Max' aralık değerlerini girmelisiniz. Buraya yazdığınız puana göre ''YGS 200 puanla hangi üniversiteye girebilirim?'' gibi ya da ''YGS puanıyla hangi bölüme girebilirim?'' sorularına yanıt bulabilirsiniz. Tercih yaparken yeni açılmış ya da kontenjanı bir önceki sene dolmamış bölümlerin listelenmesini istemiyorsanız değer girilen alanın altındaki işaretleri kaldırmalısınız. 

ÜNİVERSİTE TİPİ ve ÖĞRENİM SÜRESİ

Devlet, Vakıf, KKTC veya Yurt dışı üniversite tercihi yapmak istiyorsanız birden fazla seçenek işaretleyebilirsiniz. Tercihlerinizi öğrenim süresine göre filtrelemek için 'Öğrenim Süresi' alanını kullanabilirsiniz. Bu alandan birden fazla seçenek işaretleyebilirsiniz.

HANGİ ÜNİVERSİTELER?

Bu bölümdeki üniversiteler haritadan seçtiğiniz illere göre gelmektedir. Hepsi seçili olarak gelir, dilediğinizi kaldırabilirsiniz. 'Öğretim Türü', 'Bölüm' ve 'Burs Oranı' gibi daha detaylı bir arama yapmak için kapalı alanları kullanabilirsiniz. Bu alanları açmak için köşelerdeki 'V' butonlarını kullanabilirsiniz.

YGS TERCİH ROBOTU SONUÇLARI

Yukarıda anlattığımız tüm işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra YGS puanıyla girebileceğiniz üniversite ve bölümleri görmek için 'GÖNDER' butonuna basmalısınız. Sonuçlar hemen ekranın sol kısmında listelenecektir. Burada seçtiğiniz illere göre üniversite ve bölüm listesini görebilirsiniz. Sonuçları Üniversite ve bölüm adlarına göre sıralayabiliriniz.

ÖNEMLİ: YGS Tercih Robotu arama sonuçları ve oluşturulan listeler tablolar halinde gösterilmektedir. Daha önce oluşturulan listeleri aynı sayfadaki arama kutucuğunu kullanarak yükleyebilirsiniz. Sonuçlar 2016 ÖSYS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Ön Bilgi Amaçlı Kılavuzu'na göre verilmektedir. Arama sonuçlarında listelenen puanlar tahmin niteliği taşımakla birlikte yerleşime dair kesin bilgi vermemektedir. Resmi tercihlerinizi yaparken, Tercih Kılavuzu'ndan kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.

YGS PUANIYLA TERCİH YAPILABİLEN BÖLÜMLER

YGS-1: Bilgisayar, Elektronik Teknolojileri, Harita ve Kadastro, İnşaat Teknolojileri gibi yüksekokul bölümleri

YGS-2: Ağız ve diş sağlığı, Kimya Teknolojisi, Maden Teknolojisi, Boya Teknolojisi, Anestezi, Kağıt Teknikerliği

YGS-3: Adalet, Basın Yayın, Tıbbi Dokümantasyonluk

YGS-4: Aşçılık, Çocuk Gelişimi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Turizm, Marka İletişimi

YGS-5: Basın Yayın, Emlak Yönetimi, Yiyecek İçecek Hizmetleri, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Otobüs Şöförlüğü, Restorasyon, Seyahat Hizmetleri

YGS-6: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bankacılık ve Sigortacılık, Orman İşletmeciliği, Pazarlama ve Perakende, İnsan Kaynakları Yönetimi, Tapu Kadastro.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×