Bu haber kez okundu.

YGS ve LYS kalkıyor Üniversiteye giriş sınavları değişiyor

Senelerdir kaldırılacağı defalarca haber konusu yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) yine aynı soruyla gündeme geldi. Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre YGS ile LYS sınavlarının kaldırılması, üzerinde çalışılan yeni sistemde ise üniversiteye giriş sınavının birden fazla yapılması öngörülüyor.

Yüksek Öğretim Kurumu, üniversite sınavlarında 2019 yılına kadar köklü değişiklikler yapmayı hedefliyor. Özellikle öğrencilerin üzerindeki sınav baskısının azaltılmasını sağlayacak yeni sisteme göre sınavlar yılda birden fazla kez yapılacak.

YILDA 3 SINAV YAPILACAK

Gerekli teknik altyapı çalışmalarının devam ettiği yeni sistem hayata geçirilirse üniversiteye giriş sınavları Ekim, Ocak ve Mart aylarında olmak üzere yılda 3 kez gerçekleştirilecek. Adaylar isterlerse sınavların hepsine ya da birine girebilecek. Ayrıca LYS'de bu yıl birkaç açık uçlu soru çıkması da gündemde.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Üniversiteye girişte yeni sistem, Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararla 30 Ekim Pazar günü yayımlanan Resmi Gazete'deki "2017 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Kararı Eki"ndeki Milli Eğitim Bakanlığı'nın diğer bakanlıklar ve kurumlarla yapacağı işbirliği çerçevesinde yürütülecek politikalara ve bu kapsamda alınacak tedbirlere yer verilen açıklamalarda yer aldı.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×