Bu haber kez okundu.

YGS'ye girecek öğrencilere tavsiyeler!

Üniversiteye girme hayali kuran yüzbinlerce öğrencinin kaderini belirleyecek YGS sınavı için sayılı günler kaldı. 12 Mart pazar günü yapılacak olan üniversiteye giriş sınavı YGS için hem öğrencilerde hem de ailelerin de stres ve heyecan daha da arttı. Üzerine bir de gerginlik eklenince öğrenciler ''sınavda ne yapacağım'' diye düşünmeye başladı. Peki YGS stresi ile baş etmenin yolları neler? Sınava girecek adaylar son hafta neler yapmalı? İşte uzmanlardan derlenen YGS tavsiyeleri..

YGS sınavı sizin olduğu kadar ailenizin de kaderini etkileyecek önemli bir sınavdır. İstediğiniz üniversiteyi kazanmak ve üniversite eğitimi almak için uzun yıllardır ders çalışıyorsunuz. Şimdi geldiğiniz nokta ise sizin bu çalışmalarınızı harmanlayacağınız bir yer. Bu nedenle YGS sınavında size verilen süreyi doğru ve etkili bir şekilde kullanmanızın yanı sıra yaşadığınız stresi kontrol altına almanız tabiri yerinde ise hayati önem taşıyor. Şimdiden yaşadığınız sınav kaygısını üzerinizden atmaya çalışmalısınız.

SINAV GÜNÜ UYKU TUTMAZSA ENDİŞE ETMEYİN

Sınav öncesi yaşadığınız stres uykusuzluğa neden olabilir. Fakat verimli bir sınav sürecinin geçmesi için uyumanız şart. Sınav öncesindeki gün en az 8 saat uyumak gerekiyor. Bu sayede zihniniz daha dinç olacaktır. Elbette 8 saat uyuyacağım derken, sınav saatini de unutmamak gerekiyor. YGS sınavı saat 10.00'da başlayacak. Geceden uyku saatinin iyi planlanması ve ertesi gün de çok erken ya da geç kalkmamak gerekir. Eğer sınavdan önceki gece uyku tutmazsa endişelenmeyin. O gece uyumasanız bile 2-3 saat uyumak da yeterli olacaktır. Uyuyamıyorum diye bilmediğiniz veya doktor reçetesi ile verilmemiş uyku ilaçlarının kesinlikle kullanmayın.

1 GÜN ÖNCE ÇALIŞMAYI BIRAKIN

Sınav öncesindeki gün pek çok öğrencinin yaptığı en büyük hata, dersleri tekrarlamaktır. Ancak uzmanlar öğrencilerin sınavdan bir gün önce ders çalışmayı bırakmalarını, dinlenerek geçirmelerini ya da sınav stresini yenecek aktiviteler yapmalarını öneriyor. Zira dinlenmiş bir vücut ve zihin, sınavda soruları daha iyi okuma ve doğru yanıtlama ihtimalini daha da arttıracaktır. Öte yandan dinlenme esnasında kişinin sevdiği ve bildiği yiyecekleri yemesi de tavsiye edilen konular arasında.

Aktivite planı hazırlayın: Yapılmak istenen pek çok şey olabilir. Sınava kalan sürede birkaç aktivite yapabilirsiniz. Bu nedenle en çok neyi yapmak istediğine karar vermelisiniz. Öğrencilerin sınav öncesindeki gün bir aktivite planı hazırlayarak kendilerine zaman ayırmaları sınav stresini yenmek adına son derece büyük önem teşkil ediyor.

Kendinizi tebrik edin: YGS sınavına girmek ve hayallerinize kavuşmak için belki de yıllardır çalışıyorsunuz. Çözmek istediğiniz ancak halen çözemediğiniz onlarca soru da olabilir. Fakat bugüne kadar çözdüğünüz ve bildiğiniz tüm bilgiler için kendinizi mutlaka tebrik edin.

Olumlu düşünmeye gayret gösterin: Sınav için aklınıza olumsuz düşünceler mi geliyor? Bu düşüncelerden mutlaka kurtulun. Arkadaşlarınız ile sohbet edin, çıkın dışarıya dolaşın ya da sinemaya giderek bu düşüncelerinizden kurtulmaya çalışan. Unutmayın! Bu sınava sizinle birlikte binlerce aday katılıyor ve hepsi de sizin yaşadıklarınızı yaşıyor.

Mazideki başarılarınızı düşünün: Eğitim yaşamınız boyunca aldığınız başarıları düşünün. Geçmişte almış olduğ,unuz başarıları hatırlayarak moralinizi yerine getirebilir ve sınav motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

BUNLARI SAKIN YAPMAYIN

Ağır aktivitelerden kaçının: YGS sınavından bir gün önce vücudunuzu yoracak spor aktivitelerden kaçınmalısınız. Eğer bu sporlara alışık değilseniz hasta olmanız bile kaçınılmaz olacaktır. Diğer yandan bir sakatlık durumu da yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ağır sporlar yapmamanızda fayda var.

Ders çalışmayı bırakın: Başarılı olacağım diye daha fazla ders çalışmak YGS öncesi gereksiz bir davranış olacaktır. Yeni bilgiler size 1 günde büyük katkı sağlamayacağı gibi öğrendiğiniz bilgileri unutmanıza veya kafanızın daha da karışmasına neden olabilir.

Karamsar arkadaşlarınızdan uzak durun: Arkadaşlarınız ya da çevrenizdeki insanlar arasında karamsar olanlar var ise bunlardan en azından sınav sonrasına kadar uzaklaşın. Sizi endişeye sevk edecek sohbetlerden uzak durun. Daha çok size moral veren ve mutlu eden insanlarla birlikte olmaya dikkat edin.

SINAV ÖNCESİ ve SINAV SIRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

Bununla ilgili tüm bilgileri aslında ÖSYM animasyonlu YGS videosu yayınlayarak tüm öğrencilere aktarmıştı. Ancak biz yine de sınavın yaklaştığı günlerde ve sınav sırasında yapılması tavsiye edilenleri aşağıda sıraladık.

- Sınava son 1-2 gün kala önceden hazırladığınız hatırlatma notları var ise onlara kısaca göz atın.

- Stresli, hem beyninizi hem de vücudunuzu yoracak aktivitelerden uzak durun. Son 24 saati dinlenerek geçirmelisiniz.

- Sınavdan önceki akşam ağır yemekler yemeyin. Özellikle sağlığınızı tehdit edebilecek yiyeceklerden sakının.

- Sınav akşamı erken yatmaya özen gösterin. Sınav günü uykusuz kalmanız, başarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

- Arkadaşlarınızın, Ailenizin ya da çevrenizdeki tanıdıklarınızdan moral desteği almaya çalışın.

- Sınav sabahı mutlaka kaliteli bir kahvaltı yapın. Ağır ve yağlı yiyecekler yemeyin.

- Kendinizi rahat hissedeceğiniz, sınav esnasında sizi sıkmayacak kıyafetler giyin.

- Sınav yerine, sınavın başlangıç saatinden en az 15 dakika önce ulaşmaya dikkat edin.

- Sınav sırasında soru kitapçığında bulunan testlerden hangi dersi daha iyi biliyorsanız ve kendinizi daha başarılı buluyorsanız o dersin sorularını cevaplamaya başlayın. Sınav sonunda eğer yeterli süreniz kalır ise cevaplamadığınız sorulara yeniden bakabilirsiniz.

- Size yöneltilen soruların metinlerini dikkatli okuyun. Soru köklerini iyi anlayın. Cevap şıklarını da en az sorular kadar dikkatli okuyun. Verilen ipuçlarını değerlendirerek yanlışları eleyin. Özellikle uzun sorularda altı çizili olan sözcüklere dikkat edin. Eğer soruyla ilgili bir fikriniz yoksa hiç zaman kaybetmeden bir sonraki soruya geçin.

- Zaman zaman soru kağıdından kafanızı kaldırın. Bir kaç saniyeliğine de olsa etrafınıza bakın. Hatta oturma pozisyonunuzu değiştirin.

- Sınavdan erken çıkan olursa panik yapmayın. Sınav salonundaki gözlemci süre bitti demeden bazı adaylar sınav kağıdını vermiş olabilir. Ama bu erken bitirdikleri için onlara ekstra puan verilecek anlamına gelmiyor. Süreyi son saniyesine kadar kullanmanızı öneririz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×