Bu haber kez okundu.

15 Temmuz liraları tedavüle çıktı

Darphane tarafından hazırlanan proje kapsamında 15 Temmuz şehit ve gazilerinin hatıralarını yaşatacak olan ''15 Temmuz lirası'' vatandaşların cebine girmeye hazırlanıyor. Üzerine 15 Temmuz simgesinin işlendiği ve bugüne kadar yapılan en büyük hatıra para projesi olan hatıra paralar yaklaşık 2 aylık bir çalışmanın sonucu.

Darphane, 15 Temmuz'un anısına 2 ayrı hatıra parası hazırladı. Paralardan birisi tedavüle çıkarılarak kullanılabilecek 1 liralık madeni paralar diğeri ise gümüş olarak basılan 20 lira değerindeki hatıra paralar. Limitli olarak basılan gümüş paraların sayısı 5 bin, tedavülde kullanıma sunulacak olan 1 liralar ise 80 milyon adet hazırlandı. Yani 15 Temmuz'un 1 liraları her vatandaşın evinde en az 1 tane olacak şekilde hazırlandı.

1 LİRANIN ÖZELLİĞİ

15 Temmuz 1 Lirası

80 milyon adet üretildiği açıklanan 15 Temmuz'un 1 liralık hatıra paralarının ön yüzünde standart 1 liradaki figürler kullanılmış. Ancak arka yüzünde Türk Bayrağına uzanan onlarca el yer alıyor. Resmin etrafında ''Türkiye Cumhuriyeti'' ile ''15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Anısına'' ifadesi yer alıyor. Bu görsel darbe girişimi gecesinde milyonlarca vatandaşın sokağa çıkmasını temsil ediyor.

GÜMÜŞ 20 LİRA ÖZELLİĞİ

Gümüş 20 Lira

Darphane'nin 31 Ekim'den itibaren bankalara göndermeye başladığı hatıra paralarının üzerinde, 15 Temmuz gecesini en güzel ve unutulmayacak şekilde özetleyecek görseller bulunuyor. Onlarca görsel arasından titizlikle seçilen görsellerden Türk Bayrağı, gümüş 20 liranın ön yüzünde yer alıyor. Türk bayrağının altında bulunan yıldızlar ise o gece şehit ve gazi olan vatandaşları simgeliyor. 20 liralık gümüş parayı satın almak isteyen vatandaşların 100 TL ödemeleri gerekiyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×