Bu haber kez okundu.

19 Mayıs Bankalar Açık mı EFT Havale Yapılır mı

19 Mayıs'ın cuma gününe denk gelmesiyle beraber herkes tarafından merak edilen sorulara abchaber.com olarak sizler için cevap aradık. 19 Mayıs resmi tatil Mi? Evet 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bütün ülkede kutlandığı için resmi tatil ve Bankalar ,PTT,Hastaneler ve diğer kamu hizmeti veren tüm kamu kurumları kapalı olacak. Peki bankaların kapalı olması sebebiyle para transferi para gönderimi para alımı işlemleri malesef yapılmayacak. Ancak ileri tarihli EFT seçeneğini kullanarak devam eden gün mesai saatinin başlamasıyla EFT ve havale işlemleriniz gerçekleştirilebilir.19 Mayıs'ın resmi tatil olması sebebiyle dilerseniz ileri tarihli EFT veya HAVALE seçeneğini seçebilirsiniz.

BANKA ŞUBELERİ 19 MAYIS'TA TATİL YAPACAK

19 Mayıs cuma günü banka şubeleri idari izinli olduğu için hizmet veremeyecek. İdari tatillerle birlikte 3 gün ilan edilen 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı tatili, tüm banka çalışanlarını da kapsıyor. Bu bağlamda banka personelleri 22 Mayıs Pazartesi günü mesaiye başlayacak. Ancak çok acele işi olanların 18 mayıs mesai bitimine kadar finansal işlerini halletmeleri gerekiyor.18 Mayıs perşembe günü ise bankalar tam gün çalışacak.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızın bir çok kısmında kolaylık sağlanmış durumda sağlanan bu kolaylıklardan bankacılık sektörü de nasibini almış durumda bu makalemizde sizlere hem bilgisayarınız da bankaların internet şubesi üzerinde hemde bankaların mobil şubeleri üzerinden hızlı bir şekilde nasıl ücretsiz havale ve eft yapılır ve ücretsiz havale ve eft hizmeti veren bankalar hangileridir konusunda sizlere detaylı yok gösterecek bilgiler vereceğiz.

Çok değil bundan 15 yıl önce bankacılık sektöründe yapılan işlemler bir hayli bürokrasi istiyor idi ancak teknolojinin hergün yenilenerek gelişmesi ve internetin insan hayatına girmesi ile birlikte bankacılık işlemleri hem çok daha hızlandı ve daha da kolay bir hale geldi. Şimdi 5-10 saniye içerisinde havale veya eft işlemimizi yapıyoruz ve havale anında karşı hesaba geçerken, eft ise yapılan miktara göre 2 ile 15 dakika arasında bir sürede karşı hesaba geçmektedir.

İnternet ve mobil şubeden yapılan transfer işlemlerinde bankalar havale işlemlerinden 1 ile 2 TL arasında bir ücret alırken, eft işlemlerinden ise 2 TL ile 5 TL arasında bir rakam masraf olarak alınmaktadır. Alınan bu masraf bedelleri bankalar göre değişmektedir. Ancak bazı banka kuruluşları şubesiz bankacılık hizmeti vererek havale ve eft gibi birçok hizmeti ücretsiz olarak sizlerin hizmetine sunuyor. İşte havale ve eft masrafı almayan bankalar ;

1. Enpara.Com’da Tün Bankacılık İşlemleri Ücretsiz

Finansbank’ın bir şubesiz bankacılık kuruluşu olan Enpara.com müşterilerine bankacılık sektöründe bir çok alanda çok cazip fırsatlar sunuyor. Bunlara örnek verecek olursak;

  • Ücretsiz havale işlemleri,
  • Ücretsiz eft işlemi ve ücretsiz kredi kartı ödemesi,
  • Başka banka atmlerinden masrafsız para çekebilme,
  • Yüksek faizli ve paranızı herzaman kullanabileceğiniz mevduat hesabı,
  • Ücretsiz olarak tüm faturalarınızı anında ödeyebilme ve Faturasız cep telefonu hatlarına TL yükleme,
  • Şubeye gitmeden anında kredi kullanabilme,
  • Bankamatikten günlük 7500 TL ye kadar para çekebilme ve 19.000 TL ye kadar ücretsi para yatırabilme vs.

Yukarıdada belirtildiği gibi Enpara.com üzerinden tüm havale ve eft işlemlerinizi ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Enpara.com da hesap açmak ve müşteri oalarka hemen kullanmaya başlamak için Enpara.com Hesabı Nasıl Açılır adlı makalemizi okuyarak hemen müşteri olabilirsiniz. Unutmadan belirtelim Enpara.com da hiçbir şekilde hesap kullanım ücreti yok.

2. Cepteteb İle Ücretsiz Bankacılık İşlemleri

cepteteb

TEB ( Türk Ekonomi Bankası)’in şubesiz bankacılık işlemi olan Cepteteb’de müşterilerine Enpara.com un sunmuş olduğu tüm imkanları sunuyor. Yani Cepteteb ile havale ve eft gibi tüm bankacılık işlemlerini tek tıkla çok kısa ve kolay bir şekilde ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Üstelik Cepteteb müşterisi olmak da çok kolay Cepteteb Müşterisi Nasıl Olunur adlı makalemizi okuyarak sizde kolay bir şekilde Cepteteb müşterisi olabilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir kredi ihtiyacınız var ise sitemizde bulunan İhtiyaç Kredisi Başvurusu kategorisinden sizler için hazırlamış olduğumuz bütün bankalara ait ihtiyaç kredisi kampanyalarını inceleyerek kendinize uygun kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca sitemizde ihtiyaç kredisi kullanımında kilit konu olan Kredi Notu kategorisinden kredi notları ile ilgili yazmış olduğumuz makaleleri okuyarak fikir edinebilir ve kolayca kredi kullanabilirsiniz.

Ayrıca son olarak kamuda çalışan kamu görevlilerin maaş müşterisi ise anlaşmaları oldukları yıllar süresince EFT ücreti ve Havale Ücreti ödemiyorlar.

IBAN NUMARASI NEDİR?

EFT ve Havale işlemlerinde kullanılan IBAN numarası, yurt dışı işlemlerinde de swift koduyla beraber mutlaka verilmesi gereken bir bilgidir. IBAN uluslararası bankacılıkta International Bank Account Number adı verilen ve Avrupa birliği standartları gereği uygulanmaya başlayan bir müşteri numarasıdır. IBAN’ın amacı Avrupa ülkeleri banka ve finans kurumlarına gerçekleştirilen para transferlerinde yaşanabilecek hataları ve bu hatalardan doğan gecikmeleri engellemektir. Bu kod sayesinde transfer edilen paralar hatasız ve hızlı bir biçimde gönderenden alıcının hesabına geçmektedir. IBAN numarası sayesinde hatalı işlemlerden doğan ekstra bekleme ve maliyetlerde ortadan kalkmaktadır.

TÜRKİYE IBAN NUMARALARI

Türkiye bankalarda açılan her bir hesabın aynı zamanda IBAN numarası da bulunmaktadır. Türkiye’de Türkiye ‘de açılan tüm IBAN numaraları TR ile başlamaktadır ve 24 rakamdan oluşmaktadır. Örnek bir IBAN numarası vermek gerekirse,  TR11 0023 1000 0000 0056 2345 78 şeklindedir. Türkiye bankalarından internet üzerinden IBAN numarasıyla yapmak istediğiniz havale ve EFT işlemlerinde TR bölümü otomatik olarak gelmektedir. IBAN numarası yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi banka tarafından otomatik olarak ayrılmaktadır. Para transferlerinizde sondaki iki rakam ayrılmışsa IBAN numarasının hane sayısı doğru girilmiş demektir.

IBAN NUMARASI DETAYLARI

IBAN numarasının başında yer alan iki harf ülke kodunu temsil etmektedir. Bu ülke kodu ülkemiz için TR’dir. Hemen arkasından gelen iki rakam ise kontrol basamağını oluşturmaktadır. Bu kontrol numarasından sonra gelen 5 rakamsa bankayı temsil etmektedir. 7 rakamdan sonra gelen 8. Rakam IBAN’ın ait olduğu bankanın rezerv alanıdır. Geriye kalan numaralarda kişinin şube kodu ve hesap numarasını göstermektedir. Ülkemizde 24 haneden oluşan IBAN numaraları ülkelere göre farklılık göstermektedir. Başka ülkelerde IBAN numaralarının uzunluğu 34 haneye kadar çıkabilmektedir.

kaynak : ABC HABER ÖZEL HABERİDİR. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×