Bu haber kez okundu.

20 bin sağlık personeli alımı yapılacak! Sağlıkta 2. dönüşüm başlıyor

Her 50 bin nüfusa bir sağlıklı yaşam merkezi kurulacak, herkese Check-Up yapılacak, kronik hastalığı olanlar yakın takibe alınacak. Sağlıkta 2. dönüşüm başlıyor. Açıklama Sağlık Bakanlığı Müsteşarı'ndan geldi. 2017 yılı Haziran ayına kadar 9 bini hizmet alımı yöntemiyle 20 bin sağlık personeli alınacak. Atılacak yeni adımlarla Aile Hekimliği Sistemi yeni bir boyut kazanacak.

Aile Hekimliği sayı ve kalite yönünden gözden geçirilecek. Aile hekimi başına düşen hasta sayısı azaltılacak. Her 50 bin nüfusa bir sağlıklı yaşam merkezi kurulacak. Hastalıkların erken teşhisi ve koruyu önlem için Check-Up programı başlatılacak. Kronik hastalıkların takibi yapılacak. Hastanelerin ortak acil alanları için ortak takip merkezleri kurulacak. Kamu, Üniversite ve özel hastaneler tek bir merkez üzerinden takip edilecek. Yazılımla, hastanın acil servise girişinden tedavi sonuna kadar sistem üzerinden izlenebilecek. Acil servislerdeki sarı, yeşil ve kırmızı alanlar yeniden düzenlenecek. Aile hekimliği polikliniklerinin gece de hizmet vermesi sağlanacak. Acil servislerdeki yoğunluk azaltılacak.

Doktorlar için tanıya dayalı performans sistemi getirilecek. Hastanelerde çok hastaya bakmak değil nitelikli tedavi uygulamak esas alınacak. İyi hekimler daha iyi iş yapan sağlık personeli ile teşvik edilecek. İlk etapta döner sermaye ile ödüllendirme modeli hayata geçirilecek.

Kaynak: 24 TV

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×